لمینت دیجیتال چیست

لمینت دیجیتال چیست؟

یکی از مواردی که باعث افزایش زیبایی و جذابیت در چهره افراد می‌شود، داشتن لبخند زیبا است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در علم دندانپزشکی، جنبه‌های زیبایی و درمانی دندان به بهترین شکل انجام می‌شود. خدمات زیبایی دندانپزشکی دیجیتال بسیار متنوع هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ارتودنسی، ایمپلنت و لیمنت اشاره کرد. برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که لمینت دیجیتال چیست و چگونه انجام می‌شود؟ در این مقاله قصد داریم تا در مورد این موضوع مطالب جالب توجهی را با شما در میان بگذاریم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.اما اگر تاکنون اطلاعاتی درباره لمینت ندارید، بهتر است مقاله لمینت چیست را مطالعه کنید.

لمینت دندان چیست؟

محبوب‌ترین روش در عرصه زیبایی در دندانپزشکی، اجرای لمینت دیجیتال دندان است که در زمانی بسیار کوتاه و با دقت زیادی انجام می‌شود. با پیشرفت علم پزشکی، به‌کارگیری دستگاه‌های جدید باعث می‌شود تا اجرای فرآیند زیبایی دهان و دندان نسبت به شیوه سنتی با دقت و سرعت بیشتری انجام شود. لمینت دندانی یک لایه بسیار نازک است که با استفاده از مواد دندانپزشکی ساخته شده و بر روی دندان‌های فرد بیمار قرار می‌گیرد.

وجود این پوشش بسیار نازک باعث می‌شود تا دندان‌های طبیعی فرد به فرم دلخواه تغییر شکل دهد. این شیوه بهبود زیبایی در حال حاضر مورد توجه بسیاری از افراد، به‌ویژه خانم‌ها، قرار دارد. رنگی که روی لمینت دندان استفاده می‌شود سلیقه‌ای بوده و در صورت نیاز به صورت اختصاصی قابل تولید است. امروزه بسیاری از افراد از شیوه لمینت دندان برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌های خود استفاده می‌کنند.

کاربردهای لمینت دیجیتال چیست؟

افرادی که زمان کافی برای درمان‌های طولانی نظیر ارتودنسی را ندارند، می‌توانند برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌های خود از لمینت دیجیتال استفاده کنند. لمینت یک پوسته نازک است که بر روی دندان‌های فرد قرار گرفته تا زیبایی ظاهری آن‌ها افزایش پیدا کند. جالب توجه است که بدانید لمینت تنها سطح جلویی دندان‌ها را پوشش می‌دهد و به‌طور معمول، معادل 1 میلی‌متر است.

این ماده می‌تواند از جنس کامپوزیت یا سرامیک باشد. لمینت دیجیتال یک شیوه نوین است که در آن دندانپزشک با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته روکش دندانی را انجام می‌دهد. بهره‌گیری از شیوه دیجیتالی مزیت‌های زیادی برای افراد دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

کاربردهای لمینت دیجیتال

مزیت‌های لمینت دیجیتال نسبت به شیوه سنتی

حال که با موضوع لمینت دیجیتال چیست آشنا شدید، بهتر است در این بخش در مورد مزیت‌های لمینت دیجیتالی نسبت به روش‌های قدیمی اطلاعات خود را تکمیل کنید. از مهم‌ترین مزیت‌های لمینت دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    عدم نیاز به تراش

در لمینت دیجیتال برخلاف شیوه‌های قدیمی، می‌توان بدون فرآیند تراش دندان، لمینت آماده‌شده را بر روی دندان‌های طبیعی قرار داد. این شیوه باعث می‌شود تا انجام لمینت در کمترین زمان ممکن انجام شود.

2.    استحکام و طول عمر بالا

این شیوه نسبت به روش‌های قدیمی دارای استحکام و طول عمر بیشتری است. متقاضیان بعد از لمینت دیجیتالی نیاز به مراقبت‌های کمتری نسبت به شیوه سنتی دارند.

3.    ترمیم دندان‌های شکسته

لمینت دیجیتال یک راه بسیار عالی برای پوشش دندان‌های شکسته است. افرادی که نیازمند ترمیم دندان‌های خود هستند و می‌خواهند زیبایی چهره‌شان را بهبود ببخشند، می‌توانند از این شیوه استفاده کنند.

4.    دقت بالا و کاهش میزان خطا

لمینت دیجیتال به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که احتمال بروز خطا در اندازه‌گیری به کمترین میزان خود می‌رسد. لمینت‌های دیجیتال کاملا از لحاظ رنگ، ظاهر و اندازه، مطابق دندان‌های طبیعی هستند.

5.    سازگاری بالا

به‌کارگیری دستگاه‌های پیشرفته در لمینت دیجیتال باعث می‌شود تا سازگاری مواد ساخته‌شده از لحاظ زیبایی و کارآیی، دقیقا مشابه دندان‌های طبیعی فرد باشد.

6.    اصلاح لبخند به بهترین شکل

به‌کارگیری لمینت دیجیتال می‌تواند به بهترین شکل منجر به اصلاح طرح لبخند شود. این شیوه به دندانپزشکان این امکان را می‌دهد تا بتوانند طراحی لمینت را مطابق با ساختار و شکل دندان‌های طبیعی انجام دهند. در این بین، انتخاب بهترین دندانپزشک دارای اهمیت است. به‌عنوان مثال، شناخت بهترین دندانپزشک در غرب تهران باعث می‌شود تا متقاضیان بتوانند به بهترین شکل نوع لمینت خود را انتخاب کنند و با یک هزینه معقول، زیبایی چهره خود را افزایش دهند.

مواد تشکیل‌دهنده لمینت دندان

در حال مطالعه مقاله لمینت دیجیتال چیست، هستید و در این بخش در مورد مواد تشکیل‌دهنده لمینت صحبت خواهیم کرد. به‌صورت کلی، مواد لمینت که برای استفاده در شیوه دیجیتالی به کار گرفته می‌شوند، شامل کامپوزیت و سرامیک است. در ادامه، به بررسی هر کدام می‌پردازیم:

1.    لمینت از جنس کامپوزیت

در این شیوه، مواد به‌کاررفته به گونه‌ای است که نیاز به تراش و درگیری در دندان وجود ندارد. دندانپزشک در شیوه دیجیتالی با استفاده از مواد کامپوزیت می‌تواند تنها لکه‌هایی را که در سطح لبیال دندان‌ها قرار دارند، پوشش دهد. در صورتی که نیاز به پوشش کامل سطح دندان وجود داشته باشد، استفاده از مواد سرامیکی بهتر است.

2.    لمینت از جنس سرامیکی

معمولا لمینت سرامیکی به دو صورت ساخته می‌شود که کیفیت‌های مختلفی دارد. در این صورت، ابتدا تراش‌های ریزی روی دندان‌ها انجام می‌شود و مانند شیوه سنتی، تراش قالب‌گیری بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرد. ساخت لمینت از جنس سرامیک می‌تواند طول عمر بیشتری داشته باشد. انتخاب نوع مواد به‌کاررفته بستگی به شرایط بیمار و نظر دندانپزشک دارد.

روند انجام لمینت دیجیتال

برای انجام لمینت دیجیتال، استفاده از اسکن سه‌بعدی می‌تواند طراحی و ساخت لمینت دندان سرامیکی را بهبود ببخشد. در این شیوه، دندانپزشک با بررسی وضعیت بیمار، طراحی لبخند را به شکل دیجیتالی انجام می‌دهد. جمع‌آوری اطلاعات اولیه و تحلیل آن، که به کمک عکس رادیوگرافی انجام می‌شود، دارای اهمیت است.

اطلاعات به‌دست‌آمده داخل یک نرم‌افزار مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. در این حین، دندانپزشک می‌تواند به‌آسانی میزان سازگار بودن لمینت سرامیکی با دندان بیمار را تشخیص دهد. در شیوه دیجیتال بیمار قبل از انجام لمینت به شکل کامل می‌تواند نتیجه نصب لمینت را مشاهده کند و در صورتی که مورد قبول او قرار گرفت، وارد مراحل اجرای لمینت شود. به‌صورت کلی، مراحل انجام لمینت دیجیتال به سه بخش زیر تقسیم می‌شود:

1.    تهیه اسکن دیجیتالی و تهیه قالب

پاسخگویی به پرسش لمینت دیجیتال چیست به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا در نهایت بتوانند ضمن آشنایی با مراحل انجام کار، بهترین انتخاب را داشته باشند. در مرحله اول، دندانپزشک با استفاده از اسکنر سه‌بعدی، وضعیت دهان و دندان بیمار را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. عکس‌های سه‌بعدی گرفته‌شده به سیستم منتقل می‌شوند تا طراحی اولیه ونیر لمینت به کمک نرم‌افزار انجام شود.

2.    طراحی دیجیتالی لمینت دیجیتالی

پس از تکمیل عکس‌های سه‌بعدی، همه تصاویر به‌صورت یک‌جا به لابراتوار دندانپزشکی ارسال خواهد شد. وینر لمینت در این مرحله طراحی شده و همه فرآیند لمینت دندان در این مرحله لحاظ خواهد شد. تعیین شکل دندان، کانتورها، هماهنگ کردن لمینت با دندان و … باعث می‌شود تا بیمار از وضعیت نهایی کار مطلع شود.

3.    ساختن لمینت پرسلین دیجیتالی

پس از تایید اولیه بیمار، مراحل ساخت لمینت پرسلین دیجیتالی انجام خواهد شد. این مرحله با استفاده از پرینترهای سه‌بعدی انجام می‌شود تا دقت کار افزایش پیدا کند.

ساختن لمینت پرسلین دیجیتالی

نگهداری از لمینت دیجیتال

در بحث لمینت دیجیتال چیست باید گفت که این شیوه یک راه اثبات‌شده برای اصلاح طرح لبخند در افراد است. این روکش‌ها به دندان‌ها می‌چسبند و باعث ایجاد ظاهر طبیعی در دندان‌ها می‌شوند. لمینت دیجیتال به‌عنوان روکش دندان بسیار قوی است و در برابر ضربه مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد. رعایت برخی از نکات کلیدی باعث می‌شود تا مقاومت روکش دندان به شکل چشمگیری افزایش پیدا کند.

متقاضیان بعد از انجام لمینت دیجیتال باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند؛ چرا که ساختار دندان و بافت لثه با رعایت بهداشت دهان و دندان شکل بهبود یافته خود را پیدا می‌کند.

استفاده از مسواک و نخ دندان به‌صورت روزانه باعث می‌شود تا سلامت لمینت انجام شده حفظ شود. به همین خاطر، متقاضیان باید به‌صورت روزانه لمینت دندانی خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنند. بهره‌گیری از خمیر دندان غیرسابنده نیز دارای اهمیت است و باعث حفظ کیفیت لمینت خواهد شد. مصرف خوراکی‌های گازدار و سفت باعث می‌شود تا لمینت انجام‌شده تحت تاثیر قرار بگیرد. خودداری از باز کردن آجیل با دندان یا جویدن آدامس نیز باعث افزایش طول عمر روکش دندان خواهد شد.

نکته دیگری که در رابطه با نگهداری لمینت دندان وجود دارد، بحث کنترل رژیم غذایی و دوری کردن از مصرف نوشیدنی‌های  گازدار است. مصرف بیش از اندازه قهوه و چای نیز می‌تواند آسیب‌های زیادی را به دندان وارد کند. خوردن نوشیدنی‌های گازدار  و چای و قهوه به مرور زمان باعث تغییر رنگ روکش دندان خواهد شد. لمینت دیجیتال به این دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد که شکل ظاهری لبخند حفظ شود. بنابراین، متقاضیان باید به نکات گفته‌شده در این بخش توجه داشته باشند.

جمع‌بندی

امروزه درمان‌هایی که با هدف ترمیم ارائه می‌شوند، با استفاده از طراحی کامپیوتری انجام شده و به دلیل دقت کافی که دارند، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند. در این مقاله در مورد اینکه لمینت دیجیتال چیست صحبت کردیم. استفاده از شیوه سنتی لمینت باعث می‌شود تا فرد متقاضی هفته‌های زیادی منتظر تکمیل فرآیند درمانی خود باشد؛ اما به‌کارگیری لمینت دیجیتال باعث افزایش سرعت و دقت انجام کار خواهد شد. لمینت دیجیتال یک شیوه سودمند است که قطعا برای بیمار و پزشک به‌عنوان بهترین روش اصلاح سبک لبخند محسوب می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *