مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان همراه با معرفی انواع لمینت

بدون‌شک می‌دانید که لمینت دندان چیست. برای برطرف کردن نقایص دندانی مانند لکه، تغییر رنگ، از بین بردن شکاف بین دندان‌ها و… روکش لمینت یک گزینه‌ پیشنهادی مناسب است. یکی از ابهامات مربوط به این روش درمانی و ترمیمی، مراحل لمینت دندان است. ما در این مقاله قصد داریم تا پاسخی برای لمینت چیست ارائه دهیم تا با آگاهی از این روش زیبایی بتوانید تصمیم‌گیری بهتری در رابطه با درمان ناهنجاری دندان‌های خود داشته باشید. ما را در ادامه همراهی کنید.

مراحل لمینت دندان

ممکن است شما نیز بارها اسم لمینت دندان به گوش‌تان خورده باشد. لمینت دندان به مواد بسیار نازکی گفته می‌شود که همرنگ با رنگ دندان‌ها ساخته می‌شود. این مواد طول عمر بسیار بالایی دارند و بر روی سطح بیرونی دندان قرار می‌گیرند. این ویژگی باعث می‌شود تا ظاهر دندان‌های شما بهبود پیدا کنند و مشکلات و عیب‌های دندان‌های شما برطرف شوند.

لمینت دندان از مواد نازک سرامیکی یا مواد کامپوزیتی ساخته می‌شود و کمک می‌کند تا ظاهر، رنگ، شکل، اندازه و طول دندان‌ها تغییر کند. امروزه لمینت دندان، به‌عنوان یکی از رایج‌ترین درمان‌ها، برای ترمیم زیبایی دندان‌ها استفاده می‌شود.

اما همه افراد نمی‌توانند با انجام مراحل لمینت دندان یک لبخند زیبا داشته باشند. به این دلیل که برای داشتن یک لبخند زیبا نیاز است تا بین لثه، ظاهر و اندازه دندان‌ها و موقعیت لب و صورت فرد یک هماهنگی وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال، ممکن است فرد بیمار برای اصلاح طرح لبخند خود نیاز به یک جراحی لثه داشته باشد. همچنین، ممکن است دندانپزشک ترکیب درمان ارتودنسی و لمینت را انجام دهد.

بنابراین، تشخیص درست دندانپزشک به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین درمان را برای یک لبخند زیبا داشته باشید. به‌صورت کلی، برای درمان مشکلاتی مانند شکستگی دندان‌ها، ترک‌خوردگی دندان‌ها، کجی و نامنظمی دندان‌ها، بدرنگی دندان‌ها و… لمینت دندان یک گزینه‌ پیشنهادی مناسب است. بنابراین، در برخی از شرایط دندانپزشک لمینت دندان را جایگزینی برای ارتودنسی می‌داند.

انواع لمینت دندان و تفاوت بین آن‌ها

به‌صورت کلی لمینت دندان به دو نوع زیر تقسیم می‌شود:

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی به نام کامپوزیت ونیر نیز شناخته می‌شود. این روش درمانی و ترمیمی برای سفید کردن دندان‌ها، تغییر فرم دندان‌ها، روشن‌تر کردن رنگ دندان‌ها، بستن فاصله بین دندان‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، برخی از مراحل لمینت دندان مشابه روش لمینت سرامیکی است. دندانپزشک مواد کامپوزیت را بر روی سطح بیرونی دندان‌ها قرار می‌دهد.

لمینت سرامیکی

از نظر ظاهری لمینت سرامیکی، از زیبایی بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیتی برخوردار است. در این روش درمانی یک لایه نازک از مواد به قطر یک میلی‌متر بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. دندانپزشک بعد از تراشیدن دندان، از آن قالب‌گیری می‌کند. سپس، مواد را با چسب مخصوص به سطح جلویی دندان‌ها می‌چسباند.

دندانپزشک می‌تواند از هر دو روش درمانی یعنی لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی برای برطرف کردن زردی و بدشکلی دندان‌های بیمار استفاده ‌کند. در هر دو روش شما می‌توانید رنگ مواد را یا به صورت همرنگ با دندان‌ها یا روشن یا خیلی سفید انتخاب کنید. اما با این حال این دو روش برتری‌هایی نسبت به یکدیگر دارند.

دندانپزشکی دیجیتال در تهران

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت در چیست؟

از تفاوت‌های این دو روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لمینت سرامیکی و کامپوزیتی از لحاظ جنس ماده با یکدیگر متفاوت هستند.مراحل لمینت دندان سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی بسیار بیشتر است. برای ساخت لمینت سرامیکی در حدود سه هفته و برای ساخت لمینت کامپوزیتی تنها یک جلسه زمان نیاز است. در لمینت سرامیکی دندان‌های شما نیاز به تراش و قالب‌گیری دارند. این در حالی است که در کامپوزیت ونیر بدون تراش دندان، مواد بر روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند.

برخلاف لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی نیاز به پولیش دارد. در کامپوزیت امکان ترمیم در صورت لب‌پرشدگی وجود دارد. ماندگاری لمینت سرامیکی بیشتر از کامپوزیتی است.

مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان

لمینت دندان جزو یکی از بی‌خطرترین روش‌های زیبایی برای درمان مشکلات ظاهری دندان‌ها به شمار می‌رود. به صورت کلی، مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان شامل موارد زیر است:

 • بررسی: متخصص دندانپزشک ابتدا وضعیت دندان‌های شما را بررسی می‌کند. در صورتی که دندان پوسیده یا بیماری لثه داشته باشید، باید قبل از لمینت دندان، نسبت به درمان آن اقدام کنید. در این مرحله دندانپزشک تعداد دندان‌ها، زمان و هزینه را برای شما مشخص می‌کند.
 • پاکسازی دندان: در مراحل لمینت دندان دندانپزشک هرگونه جرم و پلاک روی دندان‌های شما را پاکسازی می‌کند.
 • آماده‌سازی دندان: در این مرحله دندانپزشک توسط یک دریل کوچک، مقداری از مینای دندان‌های شما را تراش می‌دهد. این ویژگی کمک می‌کند تا فضای کافی، برای قرار دادن لمینت روی دندان برای شما فراهم شود. برخلاف تصور بسیاری از افراد، این مرحله هیچ‌گونه درد یا تاثیر منفی روی دندان‌های شما نخواهد گذاشت. چرا که دندانپزشک برای انجام این کار از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.

بعد از تراش، قالب دندان توسط دندانپزشک گرفته و ساخته می‌شود.

 • طراحی روکش لمینت دندان: در این مرحله قالب گرفته شده توسط دندانپزشک، به آزمایشگاه ارسال می‌شود. این روکش به‌صورت منحصربه‌فرد برای هر شخص و متناسب با فرم دندان‌های او ساخته می‌شود. البته ممکن است ساخت روکش لمینت در حدود دو هفته طول بکشد. در طی این دو هفته بیمار می‌تواند از روکش موقت استفاده کند.
 • پیوند روکش لمینت: یکی از مراحل لمینت دندان بعد از ساخت روکش، چسباندن آن به سطح دندان‌ها است. این مرحله جزو مهم‌ترین مراحل انجام لمینت سرامیکی است. به این دلیل که دندانپزشک باید مطمئن شود که روکش متناسب با دندان‌های بیمار ساخته شده است. همچنین، قرار گرفتن درست لمینت بر روی دندان یک کار بسیار حساسی است و به مهارت دندانپزشک بستگی دارد.

مراحل انجام لمینت کامپوزیتی دندان

مراحل انجام لمینت کامپوزیتی دندان تفاوت‌هایی با لمینت سرامیکی دارد. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • انتخاب رنگ: قبل از لمینت کامپوزیتی نیاز است تا رنگ مورد نظر خود را برای اصلاح طرح لبخند مشخص کنید. این رنگ باید به گونه‌ای باشد که به رنگ دندان‌های طبیعی شما نزدیک‌تر باشد. در این مرحله، دندانپزشک راهنمایی‌های لازم را جهت انتخاب رنگ در اختیار شما قرار می‌دهد تا ظاهر کامپوزیت غیرطبیعی به نظر نرسد.
 • آماده‌سازی دندان‌ها: این روش برخلاف لمینت سرامیکی نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد. اما قبل از نصب کامپوزیت دندانپزشک باید دندان‌های شما را از لحاظ پوسیدگی بررسی کند. در صورت سالم بودن دندان‌ها، باید هرگونه جرم، پلاک، مواد غذایی و… از روی دندان‌های شما برداشته شود. بنابراین، آماده‌سازی دندان‌ها جزو مراحل لمینت دندان به حساب می‌آید و کمک می‌کند تا عوارض لمینت دندان کمتر شود.
 • اسیدشویی سطح دندان: در این مرحله باید دندان‌ها به‌خوبی اسیدشویی شوند تا مواد کامپوزیت با سطح دندان‌های شما ترکیب شوند. برای این منظور از یک ژل مخصوص حاوی اسید فسفریک استفاده می‌شود که دندان‌ها را به‌خوبی شستشو می‌دهد.
 • قرار دادن عامل پیونددهنده: در این مرحله، دندانپزشک به کمک یک برس کوچک، سطح دندان‌ها را به یک ماده پلاستیکی مایع آغشته می‌کند. سپس، با تاباندن نور لیزر مواد را به سطح دندان پیوند می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود تا مواد به‌خوبی سفت شوند.
 • فرم‌دهی کامپوزیت: این مرحله جزو یکی از مهم‌ترین مراحل انجام لمینت کامپوزیتی است و بستگی به مهارت دندانپزشک دارد. در این مرحله، کامپوزیت باید به‌گونه‌ای فرم داده شود که تمام عیوب ظاهری دندان‌ها به‌خوبی برطرف شوند.
 • سفت کردن کامپوزیت: در این مرحله، کامپوزیت با نور لیزر به‌خوبی سفت می‌شود تا شکل مطلوب به دست آید.
 • پولیش: بعد از پایان مراحل لمینت دندان دندانپزشک برای ایجاد شفافیت بیشتر دندان‌های شما را پولیش می‌کند.

کامپوزیت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

لمینت برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگرچه لمینت می‌تواند مشکلات و نقایص دندان‌های شما را برطرف کند؛ اما همیشه این روش درمانی و ترمیمی برای همه افراد مناسب نیست. در ادامه با ذکر برخی نکات به شما می‌گوییم که لمینت برای چه کسانی مناسب نیست:

 • اگر دندان‌های شما پوسیدگی دارد یا دچار بیماری لثه هستید، در چنین شرایطی نمی‌توانید لمینت را انجام دهید. در صورتی که قصد انجام این روش درمانی و ترمیمی را دارید، ابتدا باید مشکلات دندان و لثه خود را درمان کنید. سپس برای این درمان اقدام کنید.
 • در صورتی که دندان‌های شما در اثر پوسیدگی، شکستگی یا پر کردن ضعیف شده باشد، لمینت برای شما مناسب نیست.
 • در صورتی که مینای سطح دندان شما کافی نباشد، لمینت سرامیکی به شما توصیه نمی‌شود.
 • اگر عادت به دندان‌قروچه دارید، انجام لمینت ممکن است با شکست مواجه شود. چرا که فشار بیش از اندازه به دندان‌ها باعث می‌شود تا روکش لمینت دچار آسیب شود.

مزایای لمینت دندان

انجام مراحل لمینت دندان مزایای بسیار زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح طرح لبخند: داشتن دندان‌های زیبا، تاثیر مستقیمی بر روی زیبایی چهره شما می‌گذارد. دندان‌های زرد باعث می‌شود تا لبخند شما دلنشین نباشد. اما روکش لمینت، دندان‌های بدرنگ شما را به‌خوبی پوشش می‌دهد و کمک می‌کند تا لبخند شما زیباتر از قبل شود و اعتمادبه‌نفس شما بیشتر شود.
 • مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ: در صورتی که نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، تغییر رنگ روکش لمینت بسیار اندک و درخشندگی آن بسیار زیاد است.
 • کم‌تهاجمی بودن لمینت: برخلاف سایر روش‌های زیبایی دندان، مقدار تراش مینای دندان در این روش بسیار اندک است. در نتیجه آسیب چندانی به دندان‌های شما وارد نمی‌کند.
 • طبیعی بودن ظاهر لمینت: تنوع رنگی در روکش لمینت بسیار زیاد است. در نتیجه شما می‌توانید با توجه به رنگ دندان و رنگ پوست خود، رنگ طبیعی مورد نظر خود را در مراحل لمینت دندان انتخاب کنید.
 • طول درمان کوتاه‌تر: طول درمان لمینت کامپوزیتی یک جلسه و طول درمان لمینت سرامیکی یک ماه است. این در حالی است که در سایر روش‌های زیبایی باید بین 6 ماه تا چند سال منتظر بمانید تا به نتیجه مطلوب برسید.
 • دوام بالا: در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر لمینت دندان بین 5 تا 7 سال خواهد بود. بعد از آن می‌توانید با صرف هزینه کم، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

معایب لمینت دندان

اگرچه روکش لمینت مزایای بی‌شماری برای افراد دارد؛ اما اطلاع از معایب آن می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر شما کمک کند. از جمله عوارض و مشکلات روکش لمینت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بعد از نصب لمینت دندان راه برگشتی وجود ندارد.
 • در لمینت سرامیکی در صورت ترک‌خوردگی یا شکستگی نمی‌توانید آن را ترمیم کنید.
 • در لمینت سرامیکی به دلیل تراش قسمتی از مینای دندان، ممکن است دندان‌های شما نسبت به غذاهای بسیار گرم یا سرد حساسیت نشان دهد.
 • تغییر رنگ روکش لمینت بعد از نصب مراحل لمینت دندان امکان‌پذیر نیست. بنابراین، اگر بین رنگ سایر دندان‌ها با روکش گذاشته شده تفاوت وجود داشته باشد، نمی‌توانید آن را تغییر دهید.
 • گاز زدن و خوردن مواد غذایی سفت ممکن است باعث از بین رفتن یا بیرون آمدن لمینت شود. البته احتمال بسیار کمی وجود دارد که این شرایط برای شما اتفاق بیفتد.
 • در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، ممکن است دندان‌های روکش‌دار شما دچار پوسیدگی شوند.

بهترین دندانپزشکی دیجیتال در تهران

تهران به دلیل ارائه خدمات دندانپزشکی باکیفیت طرفداران بسیار زیادی دارد. در نتیجه بسیاری از بیماران نیازمند به خدمات دندانپزشکی تلاش می‌کنند تا در این مراکز حضور داشته باشند. اگر شما هم به دنبال بهترین دندانپزشک در غرب تهران هستید، دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

دکتر حسینی به دلیل دارا بودن پرسنل مجرب و متخصص و استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای پیشرفته و ارائه خدمات باکیفیت به بیماران توانسته است رضایت مشتریان را به خود جلب کند. از آنجایی که خدمات لمینت نیاز به مهارت و تجربه دندانپزشک دارد، در نتیجه دکتر حسینی می‌تواند مراحل لمینت دندان را به بهترین نحو برای شما انجام دهد.

هزینه لمینت دندان چیست؟

همانند سایر خدمات دندانپزشکی، هزینه لمینت بستگی به عوامل مختلف دارد. به‌عنوان مثال، نوع مواد اولیه، میزان مواد اولیه، مهارت و تجربه دندانپزشک، مقدار تغییرات و… می‌تواند بر روی هزینه نهایی کار تاثیرگذار باشد. برای تعیین میزان هزینه دقیق‌تر پیشنهاد می‌کنیم که با کلینیک زیبایی مورد نظر خود تماس بگیرید.

بهترین دندانپزشک در غرب تهران

جمع‌بندی

ما در این مقاله در رابطه با مراحل مختلف انواع لمینت دندان صحبت کردیم. انتخاب نوع درمان بستگی به نظر متخصص دندانپزشک شما دارد. بعد از انجام این درمان زیبایی و ترمیمی، شما می‌توانید از زیبایی دندان‌های خود نهایت لذت را ببرید. اگر شما هم تجربه روکش لمینت دندان را دارید، می‌توانید زیر همین پست نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *