معایب لمینت دندان

بررسی معایب لمینت دندان

لمینت در زبان انگلیسی یعنی ورقه نازک. لمینت‌های دندان روکش‌های نازکی هستند که روی سطح دندان را می‌پوشانند. روکش‌های دندانی برای بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شوند. این پوسته‌های نازک به رنگ دندان، توسط پزشک ساخته می‌شوند. لمینت‌های دندانی از مواد کامپوزیت پرسلن (همان چینی یا سرامیکی) یا رزین ساخته می‌شوند. این روکش‌ها برای رفع عیوب رنگ، شکل، اندازه و همچنین طول دندان انتخاب مناسبی هستند. اما مانند هر درمان زیبایی دیگری، معایبی دارند که بهتر است قبل از اقدام در مورد آن‌ها آگاهی پیدا کنید. در این مقاله به توضیح معایب لمینت دندان می‌پردازیم.

انواع روکش دندان

روکش‌های دندان با توجه به کاربرد و جنس به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 • روکش دندان چینی زیرساخت فلزی
 • روکش دندان Empress فول سرامیکی
 • روکش دندان چینی با زیرساخت زیرکونیوم
 • لمینت پرسلن (تکنیکی است که فقط در قسمت جلویی دندان اعمال می‌شود که مانند سایر روش‌های پوشش دندان نیست.)
 • لمینت کامپوزیت دندان (بیشتر برای ترمیم دندان‌های ترک‌خورده یا پر کردن شکافته بین دندان‌ها استفاده می‌شود.)

روکش‌های کامپوزیت و پرسلن، لمینت‌های مناسب برای ظاهر دندان‌ها هستند که مورد بررسی ما در این مقاله هستند.

موارد استفاده از لمینت‌ها

برای اینکه بتوانید تصمیم درستی بگیرید، بهتر است معایب لمینت دندان را با موارد استفاده آن بسنجید. در نهایت، شما تصمیم می‌گیرید که این روش برای شما مناسب است یا نه. موارد استفاده از لمینت دندان به شرح زیر است:

وجود لکه روی دندان‌ها

لکه‌های ناشی از فلوراید بیش از حد در شستشوی دندان و برخی داروها، سرسخت و عمیق هستند. لمینت‌های با رنگ روشن‌تر می‌توانند لکه‌ها را بپوشانند.

شکستگی

وارد شدن ضربه منجر به شکستگی، ساییدگی یا ترک خوردن دندان‌ها می‌شوند. اینجاست که لمینت‌ها به‌عنوان راه‌حل توصیه می‌شوند. لمینت‌ها می‌توانند هر نوع عیب ظاهری دندان را پنهان کنند. البته اگر رنگ آن متناسب با دندان‌ها نباشد، ناهماهنگی به وجود می‌آورد و می‌توان آن را از معایب لمینت دانست.

ناهمواری سطح دندان یا کوتاه بلندی

با لمینت‌ها می‌توان دندان‌های ناهموار و نامرتب را ترمیم کرد. البته در موارد نامرتبی شدید دندان‌ها پزشک توصیه خواهد کردن که ارتودنسی دندان انجام شود. اما در موارد خفیف با استفاده از لمینت‌ها می‌توان نوک دندان‌ها را مسطح و هم‌تراز کرد. برش دادن مقدار کمی از مین‌های دندان به این پوسته‌های نازک کمک می‌کند تا بهتر روی سطح دندان بمانند. همچنین، مانع ضخامت بیش از حد دندان می‌شود.

پر کردن فاصله دندان‌ها

لمینت‌ها می‌توانند فاصله بین دندان‌ها را از بین ببرند. فاصله بین دندان‌ها در اثر ژنتیک، کشیدن دندان، لقی و افتادگی و… می‌تواند منجر به جابجایی دندان و زوال استخوان فک شود. قرار دادن لمینت روی دندان، فاصله را پر کرده و از بروز مشکلات دندانی جلوگیری می‌کند.

سفیدتر شدن دندان‌ها

اگر دندانپزشک‌تان ماهر باشد، لمینت‌ها می‌توانند با رنگ طبیعی دندان مطابقت داشته باشند. بیماران حتی می‌توانند میزان سفیدی دندان را انتخاب کنند.

دکتر حسینی با درک اهمیت دندان‌های زیبا و سالم، طیف گسترده‌ای از خدمات دندانپزشکی زیبایی، را ارائه می‌‌دهد تا مراجعان بتوانند از داشتن لبخندی زیبا و درخشان لذت ببرند.

معایب لمینت دندان چیست؟

در ادامه می‌خواهیم چند مورد از معایب لمینیت دندان بیشتر صحبت کنیم.

1.غیر قابل تعمیر بودن

اگر تصادفا لمینت‌ها ترک بخورند یا بشکنند، قابل ترمیم نیستند و باید جایگزین شوند که هزینه بالاتری دارد.

2.بالا بودن هزینه

لمینت‌ چینی نسبتا گران‌اند و هزینه بیشتری نسبت به روکش رزینی دارند.

هزینه لمینت دندان و عوامل موثر بر قیمت لمینت

3.نیاز به تراش مینای دندان

برای نصب لمینت، معمولا مینای دندان را تراش می‌دهند که خود عوارضی و ناراحتی خواهد داشت.

4.حساسیت به دما

پس از لمینت دندان، بخشی از مینای دندان برداشته می‌شود و دندان‌های شما به سرما و گرما حساس می‌شوند.

5.تفاوت رنگ با دندان‌ها طبیعی

اگرچه لمینت‌ سفارشی ساخته می‌شوند. اما اگر به‌طور تصادفی رنگ آن با دندان‌های دیگر مطابقت نداشته باشد، نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد. بنابراین، اگر قصد دارید دندان‌های خود را سفید کنید، این کار را قبل از نصب لمینت انجام دهید.

6.امکان کنده شدن

از دیگر معایب لمینت دندان می‌توان به احتمال افتادن آن‌ها اشاره کرد. هرچند این مورد نادر است؛ اما در مواردی ممکن است لمینت‌ها بیفتند. می‌توانید با خودداری از جویدن ناخن، مداد، یخ یا فشار بیش از حد به دندان‌ها، احتمال افتادگی را به حداقل برسانید.

معایب لمینت متحرک

7.امکان پوسیدگی دندان

با اینکه این مورد را نمی‌توان جزو معایب لمینت دندان دانست؛ اما بسیاری بر این باورند که لمینت جلوی پوسیدگی دندان را می‌گیرد. در حالی که لمینت‌ها به کنترل پوسیدگی کمکی نمی‌کنند. افرادی که لمینت دارند هنوز هم ممکن است در زیر روکش دچار پوسیدگی دندان شوند. به همین دلیل است که مراقبت از دندان بعد از لمینت‌ها الزامی است.

8.محدودیت اجرا برای برخی افراد

لمینت برای افرادی که دندان‌های ناسالم دارند توصیه نمی‌شود. اگر دندان‌های پوسیده یا بیماری لثه فعال دارید، سراغ لمینت‌های دندانی نروید. همچنین، لمینت برای دندان‌های ضعیف (که می‌تواند در نتیجه شکستگی یا پرکردگی‌های بزرگ دندان باشد) توصیه نمی‌شود. در ضمن، اگر میزان مینای موجود روی سطح دندان کافی نیست، به سراغ لمینت نروید. عاداتی مانند دندان‌قروچه و فشردن دندان‌ها به روکش‌ لمینت آسیب خواهد زد.

9.نیاز به مراقبت هنگام غذا خوردن

بعد از لمینت، غذاهای ترد یا سفت نمی‌توان خورد. این مواد ممکن است روکش‌ها را بشکنند و بعد از این اتفاق مجبورید لمینت را تعویض کنید که هزینه‌بر خواهد بود.

10.دائمی نبودن

لمینت‌‌ دائم نیست و معمولا بین 5 تا 10 سال عمر می‌کنند و بعد از آن باید تعویض شوند. بهداشت دهان و دندان برای افزایش طول عمر لمینت دندان کافی است.

هر آنچه از لمینت و انواع لمینت دندان باید بدانیم!

کاهش معایب لمینت با لمینت دندان فوق نازک

البته باید به این نکته اشاره کرد که در کنار لمینت معمولی دندان که در آن سطوح دندان ساییده می‌شود. روش دیگری نیز وجود دارد که نیازی به سایش مینای دندان ندارد. در این تکنیک، از لمینت‌ چینی فوق نازک استفاده می‌شود. برای قرار دادن لمینت‌های چینی فوق نازک، نیازی به ساییدن دندان‌ها نیست. این لمینت‌ها به قدری نازک هستند که می‌توان آن‌ها را بدون ساییدگی به سطح دندان چسباند. از آنجایی که سایش وجود ندارد، بیهوشی نیز لازم نیست. لمینت‌های فوق نازک در ضخامت‌های 0.2-0.3 میلی‌متر (تقریباً به نازکی لنز چشم) تهیه می‌شوند. در این روش، مشکل حساسیت به دما به‌ندرت ایجاد می‌شود و دندان‌ها قبل از روکش نیازی به سایش ندارند.

ملاحظات در استفاده از لمینت

همان‌طور که گفتیم، یکی از معایب لمینت دندان این است که تا حدی شکننده هستند و باید از آن‌ها مراقبت کرد. اقدامات احتیاطی ساده‌ای وجود دارد. تا زمانی که این اقدامات انجام شود، نیازی به حفاظت دیگری نیست.

 • غذاهای دارای پوسته سفت نباید با استفاده از لمینت دندان شکسته شوند.
 • اگر در شب دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهید یا دندان‌قروچه دارید، شب‌ها باید از محافظ دندان استفاده کنید.
 • غذاهای کشسان و چسبنده را به جای گاز گرفتن تکه‌تکه کرده و بعد بجوید.
 • دندان‌های لمینت‌دار باید به طور مرتب مسواک زده و با نخ دندان تمیز شوند.
 • معاینات مرتب دندانپزشکی در بازه 6 ماهه تا 1 ساله را نادیده نگیرید.
 • از عادات‌هایی مانندجویدن خودکار، باز کردن گره با دندان یا شکستن آجیل با دندان جدا خودداری کنید.

معایب لمینت متحرک دندان

روش دیگری برای لمینت کردن دندان‌ها وجود دارد که به لمینت متحرک معروف است. این لمینت‌ها پس از اصلاح و قالب‌گیری دندان‌ها، توسط پزشک ساخته می‌شوند. فرد می‌تواند لمینت نازک را روی دندان‌ها قرار دهد و در صورت لزوم به‌راحتی برداشته می‌شوند.

اما لمینت‌های متحرک آماده‌ای در بازار وجود دارند که خود فرد می‌تواند در خانه با آب داغ و آب سرد آن‌ها را قالب‌گیری کند. معایب لمینت متحرک آماده زیاد است. اغلب پزشکان این لمینت‌ها را توصیه نمی‌کنند. علاوه بر جنس نامرغوب، به پوسیدگی دندان نیز کمک می‌کند.

از معایب لمینیت متحرک آماده به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • ماندگاری بسیار کم
 • تغییر رنگ
 • امکان ایجاد آلرژی
 • زخم لثه و ایجاد عفونت
 • پوسیدگی دندان
 • ایجادمشکل حین غذا خوردن
 • ایجاد مشکل در صحبت کردن و تلفظ

سخن پایانی درباره معایب لمینیت دندان

لمینت‌های ثابت بهترین روش برای یکدست و زیبا کردن دندان‌های لکه‌دار و بدظاهر است. افراد با لمینیت باید در جویدن و خوردن غذاها مراقب باشند. همچنین بهداشت دندان‌های‌تان را به‌خوبی رعایت کنید. از معایب لمینیت دندان، هزینه است که نسبتا بالا بوده و معمولا بین 5 تا 10 سال دوام خواهند داشت . بعد از آن دوباره باید این کار را تکرار کنید. چرا که دیگر دندان‌ها تراش خورده و بدون لمینت وضعیت مناسبی نخواهند داشت.

 دکتر حسینی با داشتن تجربه خصوصا در زمینه لمینیت دیجیتال، بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *