دکتر حسینی » پروتز دندان

پروتز دندان - انواع پروتز دندان و قیمت آن

از دست دادن دندان و یا خرابی آن ممکن است مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند. این مشکل باعث می شود که حتی از انجام کارهای ساده ای مثل غذا خوردن باز بمانید. پیشرفت علم دندانپزشکی اینجا به کمک شما می آید و سلامت و زیبایی را به دهان و دندان باز می گرداند. ممکن است شخصی یک و یا تعداد زیادی از دندان های خود را به دلایلی نظير صدمه و عفونت لثه از دست بدهد. اگر برای درمان اقدام نکند جای خالی این دندان ها همیشه او را آزار می دهد. در چنین شرایطی پزشک از پروتز دندان کمک می گیرد.
با این روش پزشک می تواند دندان شما را به طور کامل ترمیم کند. پروتز دندانی به صورت پروتز ثابت و متحرک دندان وجود دارد که هر یک از این موارد نیز انواع خاص خود را دارند. همچنین این پروتزها در کنار سایر روش ها مثل ایمپلنت و پل دندانی می توانند برای ترمیم یک دندان یا جایگزینی تعدادی از دندان ها به کار گرفته شوند و به طور کلی عملکرد دهان، فک و ساختارهای نزدیک به آن (سیستم استوماتوگناتیک) را بهبود می بخشند.

عکس پروتز دندان

جهت انجام خدمات پروتز دندان با ما تماس بگیرید.

انواع پروتز ثابت دندان

در صورتی که دندان شما آسیب ببیند، باید سریعا به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. متناسب با شرایط جسمی و دهان و دندان شما، پزشک یا دندان را حفظ می کند و اقدامات لازم جهت درمان آن را انجام می دهد و یا یک دندان جدید را جایگزین آن می کند. پروتز ثابت نوع خاصی از پروتز است که به صورت دائمی در دهان شما قرار می گیرد. ظاهر این پروتز نیز شکلی مشابه دندان طبیعی دارد. پروتز ثابت دندان به دو صورت روکش یک واحدی و بریج دیده می شود:

  • روکش یک واحدی دندان: این نوع را با نام روکش هم می شناسند. در این روش، فقط یک دندان بیمار آسیب دیده و تیره شده است. بدین ترتیب از پروتز تک دندان برای درمان آن استفاده می شود. نتیجه این کار کاملا مشابه دندان طبیعی است. اگر فرد مشکلات نقص عملکرد دندان داشته باشد، استفاده از روکش می تواند در جویدن راحت تر غذاها موثر باشد.
  • ۲. بریج دندان: هنگامی که دندان های شما بین دو دندان ثابت، آسیب دیده و خراب شده باشند، از دو دندان سالم تحت عنوان ستون استفاده می کند. درواقع دندان پزشک ناحیه بین این دو دندان که پوسیده است، پر می کند و دندان درمان می شود. نکته مهم در این درمان وجود دو دندان در دو طرف ناحیه آسیب دیده است تا از آن ها به عنوان ستون استفاده شود.
عکس پروتز دندان ثابت
عکس پروتز دندان متحرک

انواع پروتز متحرک دندان

زمانی که فرد نتواند از پروتز ثابت استفاده کند، نوع متحرک آن استفاده می شود. معمولا هنگامی که در انتهای دهان دندانی نباشد که به عنوان ستون عمل کند، این نوع استفاده می شود. پروتزهای متحرک ممکن است به صورت پارسیل، دست دندان و با اوردنچر قابل انجام باشد.

  • پروتز پارسیل: اصطلاحا با نام پروتز تکه ای هم شناخته می شود و ممکن است تمام آکریل و یا کروم کبالت باشد. در صورتی که پروتز متحرک برای یک دندان لازم دارید، این مدل برایتان مناسب است. پارسیل متشکل از چندین دندان است که به پایه ای شبیه به لثه متصل شده اند. یک اسکلت فلزی، دندان ها را بهم متصل می کند. در نهایت پروتز نیز به وسیله گیره های فلزی با دندان های شما مرتبط می شود.
  • اوردنچر (over denture): این نوع که در اصل نیمه متحرک می باشد ترکیبی از پروتز پارسیل و دست دندان است. در این روش یک پروتز کامل روی پایه های ایمپلنت قرار داده می شود. داشتن اوردنچر به نسبت پروتزهای ثابت دشوارتر است.
  • پروتز متحرک دندان کامل یا دست دندان: دست دندان برای افرادی استفاده می شود که تمام یا بیشتر دندان های یک فک خود را از دست داده اند. این نوع پروتز می تواند فوری باشد و یا به صورت معمولی استفاده شود. پروتز متحرک دندان کامل یا دست دندان در میان سالمندان بسیار محبوب است. این مدل یک پروتز دندان ارزان به شمار می رود؛ به همین جهت ممکن است پس از مدتی دچار شکستگی شده و تغییر رنگ دهد.

این نوع از پروتز به طور کلی دارای دو بخش است که بخش اول آن شامل دندان ها می شود و بخش دوم نیز لثه است. مهم ترین عامل برای کارایی این پروتز، استحکام بیشتر بخش لثه است.

پروتز دندان فک پایین

اهمیت جایگزین دندان های از دست رفته با پروتز دندان

از آنجایی که عملکرد پروتزها مشابه دندان های طبیعی است، افراد پس از انجام آن می توانند به راحتی صحبت کنند، مواد غذایی مختلف را مصرف کنند و از تحلیل رفتن استخوان های فک خود جلوگیری کنند. استفاده از پروتز سبب بهبود کیفیت زندگی بیمار شده و به افزایش زیبایی دهان و دندان او کمک می کند. همچنین فرد با استفاده از آن باعث جلوگیری از آسیب بیشتر به سایر دندان های خود می شود.
وقتی چند دندان آسیب می بینند و راهکاری برای ترمیم یا جایگزینی آن ها در پیش گرفته نشود، بر روی سایر دندان ها به ویژه دندان های مجاور فشار زیادی تحمیل می شود. این موضوع سبب آسیب دیدن دندان ها شده که با استفاده از پروتز از این آسیب جلوگیری می شود. از آنجایی که پروتزهای متحرک قابلیت خارج شدن و قرار گیری مجدد دارند، بسیاری از افراد احساس راحتی بیشتری با آن دارند.

مراقبت های بعد از پروتز دندان

مهم ترین مراقبت های بعد از دریافت پروتز شامل پرهیز از مصرف غذاهای سرد و عدم انجام فعالیت های سنگین تا 24 ساعت، پرهیز از استعمال دخانیات، مصرف منظم آنتی بیوتیک، استفاده از پانسمان های مخصوص برای کاهش التهاب و تورم، کنترل خونریزی با گاز استریل و کشیدن بخیه ها بعد از 7 روز است.
پس از انجام پروتز از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند (غذا های سفت) تا چند روز خود داری کنید و مایعات بسیار بنوشید. همچنین فرد برای آن که از آسیب به پروتزها جلوگیری کند باید با استفاده از دهان شویه، مسواک و نخ دندان حداکثر مراقبت را از آن ها به عمل آورد. البته افرادی که تحت این عمل قرار می گیرند باید برای نحوه مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان با دندانپزشک خود مشورت کنند. چرا که ممکن است با روش مراقبتی نامناسب، به پروتز آسیب وارد کنند.

قیمت پروتز دندان تکی

هزینه پروتز دندان

قیمت پروتز دندان به دو عامل مهم بستگی دارد. یکی هزینه ای که دندانپزشک برای انجام کارش در نظر می گیرد و دیگری هزینه ای که به لابراتور پرداخت می شود. در واقع می توان گفت بسته به نوع پروتز و تعداد دندان های جایگزین شده، بازه مختلفی از قیمت ها وجود دارد که باعث می شود تعرفه پروتز دندان متغیر باشد. البته باید توجه داشت که کیفیت مواد مورد استفاده نیز در هزینه نهایی بسیار موثر است.
بدین ترتیب باید دقت کرد که حتما از مواد باکیفیت استفاده شود تا پروتز در مدت زمان کوتاهی عملکرد خود را از دست ندهد. از طرفی برخی از تجهیزات و مواد لازم برای پروتز از خارج از کشور وارد می شوند که قیمت دلار و ارز می تواند بر هزینه های ناشی از انجام این کار تاثیر بگذارد.

پروتز دندان

پروتز دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

راهکارهای مختلفی برای داشتن دندان هایی سالم و زیبا وجود دارد. پروتز یکی از بهترین این راهکارها است. مهارت و تخصص دندانپزشک برای انجام این روش درمانی بسیار مهم است؛ چرا که قرار دادن صحیح پروتز در محل مشخص نیاز به دقت و مهارت خاصی دارد. کلینیک دکتر حسینی یکی از بهترین مراکز درمانی معتبر برای مراجعه کسانی است که می خواهند دندان های آسیب دیده خود را درمان کنند.
انواع پروتزهای دندانی برای افرادی با شرایط مختلف مثل پروتز دندان بدون لثه، پروتز دندان جلو و موارد مشابه، با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در این کلینیک انجام می شود. علاوه بر این، در این کلینیک سایر خدمات دندانپزشکی مثل ارتودنسی دیجیتال، ایمپلنت دیجیتال، طراحی لبخند، لمینت دیجیتال و بلیچینگ نیز ارائه می شود. شما می توانید با مراجعه به این کلینیک و استفاده از روش هایی مثل بلیچینگ در کنار پروتز، به زیبایی تمامی دندان های خود بیفزایید.