مراحل اسکن دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

امروزه علم دندانپزشکی همگام با پیشرفت تکنولوژی حرکت می‌کند. دندانپزشکی دیجیتال نمونه بارز نفوذ فناوری به این عرصه از علم است. اسکن دیجیتال در حال حاضر انقلابی در درمان‌های تخصصی دندانپزشکی به پا کرده است. مراحل اسکن دیجیتال چگونه است و اسکن دیجیتال چه مزایایی دارد؟ در این مقاله تلاش داریم که به تمام سوالات شما به ویژه در مورد چگونگی مراحل اسکن دیجیتال پاسخ دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

اسکن دیجیتال چیست؟

دندانپزشک برای تسلط بهتر خود بر شرایط دهان و دندان بیمار، نیاز دارد که به‌خوبی تمام ساختار مهم هدف درمانی را با جزئیات مشاهده کند. از این رو، از دیرباز تمام دندانپزشکان از انواع قالب‌گیری استفاده می‌کردند. اما امروزه اسکن دیجیتال با فناوری “CAD/CAM” این قالب‌گیری را دقیق‌تر و آسان‌تر کرده و کمک بزرگی برای متخصصین دندانپزشک محسوب می‌شود.

درمان‌های تخصصی نظیر ایمپلنت، بریج، لمینت‌ها، پروتزها، انواع ارتودنسی و… نیاز به داده‌های دقیقی دارند تا نتیجه‌ای طبیعی و مطلوب اما منحصربه‌فرد ارائه دهند. در گذشته قالب‌گیری‌ها به دور از خطا نبودند؛ اما اکنون تمام مراحل اسکن دیجیتال دقیق و منطبق بر تمام جزئیات دهان هر بیمار است. اسکن دیجیتال نشان‌دهنده فناوری پیشرفته‌ای است که به دندانپزشکان اجازه می‌دهد تا با استفاده از لیزر و سایر دستگاه‌های اسکن نوری، یک ماکت مجازی و کامپیوتری از بافت‌های سخت و نرم در دهان ایجاد کنند.

مراحل اسکن دیجیتال وفناوری “CAD/ CAM” دندانپزشکی چیست؟

طراحی به کمک کامپیوتر “CAD” و ساخت به کمک کامپیوتر “CAM” برنامه‌ای نرم‌افزاری است که به متخصصان در انجام روش‌های پیچیده دندانپزشکی کمک می‌کند. “CAD/ CAM” از اواسط دهه 80 به وجود آمده است؛ اما با پیشرفت‌های امروزی در محاسبات، اکنون تبدیل به ابزاری قدرتمند شده که فرایند درمان را ساده‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر کرده است و جالب‌تر اینکه در این فناوری همزمان با اسکن دیجیتال، اکثر اوقات بیماران می‌توانند تصاویر دهان و دندان‌های خود را به شکل سه‌بعدی روی یک مانیتور کنار صندلی یا روبروی خود، مشاهده کرده و تمام مراحل اسکن دیجیتال خود را تماشا کنند.

دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه خدماتی دارد؟

مراحل اسکن دیجیتال

در اسکن دیجیتال یا به نوعی قالب‌گیری دیجیتال، یک اسکنر راه موثرتری برای شروع فرایند درمان دهان و دندان به بیمار ارائه می‌دهد و در به دست آوردن نتیجه ایده‌آل درمان، تاثیر مستقیمی دارد. مراحل اسکن دیجیتال به شرح زیر است:

 آمادگی بیمار برای انجام اسکن

در اولین مرحله از مراحل اسکن دیجیتال، دهان و دندان بیمار باید توسط دندانپزشک برای اسکن آماده شود. به این ترتیب که دندانپزشک دهان بیمار را از خون و بزاق تمیز می‌کند و دندان‌ها را با پودر دی اکسید تیتانیوم فرموله‌شده می‌پوشاند. این پودر به منظور به حداقل رساندن خطاها در اسکن استفاده می‌شود؛ زیرا هرچه سطح دندان‌ها براق‌تر باشد، اسکن دقیق‌تر خواهد بود. البته در دستگاه‌های جدید دیگر نیازی به استفاده از این پودرها نیست.

 قرارگیری اسکنر در دهان بیمار

در گام بعدی از مراحل اسکن دیجیتال، اسکنر در دهان بیمار قرار داده می‌شود. اسکنر طیفی از اشعه نامرئی را در دهان بیمار می‌تاباند، جزء به جزء دهان را عکسبرداری کرده و از طریق نرم‌افزار با اتصال این عکس‌ها به یکدیگر، یک تصویر منسجم همراه با تمام جزئیات بافت‌های نرم و سفت دهان و دندان ارائه می‌دهد. از این طریق تمام دهان بیمار عکسبرداری یا اسکن می‌شود.

چگونگی مراحل اسکن دیجیتال

نظارت دندانپزشک حین انجام اسکن

وقتی اسکنر در دهان بیمار قرار دارد و در حال اسکن گرفتن است، دندانپزشک متخصص از طریق یک نمایشگر همزمان با اسکن کردن به نحوه عکسبرداری نیز نظارت دارد تا در صورت بروز خطا یا نقص، آن را برطرف سازد و هیچ نقطه‌ای از دهان جا نماند. از این رو، تمام مراحل اسکن دیجیتال با دقت بالا و هوشیاری دندانپزشک صورت می‌گیرد. مدت زمان این فرایند بین 45 ثانیه تا یک و نیم دقیقه به طول می‌انجامد. دندانپزشکی دیجیتال دکتر سید محمدرضا حسینی با داشتن بهترین و مجهزترین امکانات دندانپزشکی آماده ارایه خدمات به شما می‌باشد.

بررسی اکسن توسط دندانپزشک

دندانپزشک متخصص تصاویر دیجیتالی را بررسی نهایی کرده و صحت اسکن را کاملا می‌سنجد.

تهیه قالب

قالب آماده‌شده به روش دیجیتال به آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی فرستاده می‌شود و در آنجا مدل بر طبق هدف درمانی بیمار مانند پروتز، روکش‌، بریج‌ و… ساخته می‌شود.

پروتز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع فناوری اسکن دیجیتال

دو نوع فناوری قالب‌گیری دیجیتال در حال حاضر برای استفاده دندانپزشکان و درمان بیماران در دسترس است. یکی از آن‌ها تصاویر را به‌صورت عکس‌ دیجیتال می‌گیرد و مجموعه‌ای از تصاویر را در اختیار دندانپزشکان و آزمایشگاه‌های تخصصی دندانپزشکی قرار می‌دهد. نوع دیگر تصاویر را به‌صورت ویدئوی دیجیتال ثبت و ضبط می‌کند.

تصاویر را می‌توان با استفاده از اسکن لیزری یا اسکن دیجیتال گرفت. اسکن لیزری از نور متمرکز استفاده می‌کند که ایمن و بسیار دقیق است. تمام جزئیات دندان‌ها و لثه‌ها را ثبت می‌کند و در عین حال دندانپزشک و بیمار با این تکنولوژی بسیار راحت و آسوده‌خاطر هستند. اسکنرهای دیجیتال نیز از پرتو نوری ایمن و بسیار دقیق استفاده می‌کنند؛ اما لازم است دندان‌ها قبل از اسکن با اسپری مخصوص آماده شوند تا اطمینان حاصل شود که تمام قسمت‌های دهان و دندان به‌درستی ثبت شده است.

مزایای اسکن دیجیتال

اسکن‌ نوری دیجیتال به‌‌طور قابل‌توجهی کارآیی، بهره‌وری و دقت فرایند درمان را افزایش می‌دهند و به دندانپزشکان این امکان را می‌دهند که قالب مجازی را به‌جای یک قالب سنتی  با ارسال از طریق پست معمولی، از طریق ایمیل به هر آزمایشگاه یا مرکز تخصصی در داخل یا خارج از کشور ارسال کنند. همچنین، می‌توان از اسکن‌های ثبت‌شده برای انجام ترمیم‌های دندانپزشکی در همان روز پس از طی مراحل اسکن دیجیتال استفاده کرد و در نتیجه، سرعت درمان بیمار را افزایش و نیاز به چندین بار مراجعه به مطب را کاهش داد. سایر مزایای تاثیرگذاری اسکن دیجیتال عبارت‌اند از:

همه چیز در مورد طرح لبخند دیجیتال در دندانپزشکی

  • کیفیت بالای تصویر / برداشت‌های دقیق و مناسب برای ترمیم و درمان.
  • با بالا رفتن کیفیت تصویر در تمام مراحل اسکن دیجیتال، دقت نیز افزایش پیدا می‌کند و با افزایش دقت، خطای انسانی حذف و نتیجه درمان یک نتیجه 100درصد موفقیت‌آمیز است.
  • بدون نیاز به استفاده از موادی (مواد قالب‌گیری سنتی) که گاهی باعث می‌شود برخی از بیماران دچار تهوع شوند.
  • مدیریت زمان و کاهش مراجعات به مطب دندانپزشکی و همچنین کاهش زمان نشستن بیمار روی صندلی برای قالب‌گیری.

از دیگر مزایای اسکن دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن مراجعات کمتر به معنای مدیریت هزینه بیشتر و درمان مقرون‌به‌صرفه‌تر با نتیجه ایده‌آل‌تر است.
  • راحتی بیشتر، تجربه بهتر و اضطراب کمتر برای بیماران و تیم دندانپزشکی.
  • کاهش خطا و اشتباهاتی که در قالب‌گیری‌های سنتی رواج داشت.
  • مردم از تکنولوژی جدید و مراقبت‌های دندانپزشکی پیشرفته استقبال بیشتری می‌کنند؛ زیرا همزمان می‌توانند مراحل اسکن دیجیتال دهان خود را بر روی صفحه نمایش ببینند.
  • اسکن دیجیتال را می‌توان به‌صورت الکترونیکی در پرونده و پیشینه بیمار ذخیره کرد و در صورت لزوم، راحت به آن دست یافت و دیگر نیازی به اختصاص دادن فضای بیشتر به پرونده‌های فیزیکی بیماران ندارد.
  • اسکن دیجیتال دوستدار محیط زیست است؛ زیرا دیگر از سینی‌ها، مواد قالب‌گیری و تولید زباله خبری نیست.

تفاوت بین اسکن دیجیتال و قالب‌گیری سنتی

تفاوت‌های متعددی بین روش‌ اسکن دیجیتال و قالب‌گیری به روش‌های سنتی، مانند موارد ذکر شده در زیر وجود دارد؛ ازجمله:

قالب‌گیری سنتی

با استفاده از قالب‌ سنتی دندان، فضای بیشتری برای بروز خطا وجود دارد. هنگامی که قالب در دهان قرار می‌گیرد، این احتمال وجود دارد که سینی کج شده یا خیلی سریع برداشته شود. اگر سینی قالب‌گیری خیلی سریع برداشته شود، احتمال اعوجاج (کجی) یا حباب وجود دارد.

 پس از ایجاد قالب فیزیکی، باید به آزمایشگاه فرستاده شود تا ساخته شود، که این امر امکان آسیب و اعوجاج بیشتر را فراهم می‌کند. این بخش از آغاز مراحل اسکن دیجیتال تا ساخت قالب نقش مهمی از روند ترمیم و درمان دندان ایفا می‌کند؛ به این معنی که باید به‌طور دقیق انجام و ساخته شود.

مزایای اسکن دیجیتال

اسکن دیجیتال

زیبایی و کارآمدی یک اسکنر دیجیتال این است که دندانپزشکان این شانس را دارند که بسیاری از این خطاها را حذف کنند. دهان و دندان آماده و ایزوله‌ می‌شود. سپس، بعد از طی مراحل اسکن دیجیتال، اسکن کامل دهان و دندان را به آزمایشگاه ارسال می‌کنند.

اسکن انجام‌شده در آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی بررسی می‌شود. سپس، محصول درمانی (انواع پروتز، لمینت و .. ) به روش دیجیتال با کمک یک دستگاه که از فناوری “CAD/ CAM” بهره گرفته است، تولید و ساخته می‌شود. این فرایند همچنین زمان پردازش و ایجاد نتیجه نهایی را در مقایسه با روش سنتی به‌شدت کاهش می‌دهد؛ به این معنی که می‌توان هر ترمیم یا درمان مدنظر دندان را به‌طور موثر، دقیق و امن انجام داد.

سخن پایانی درباره مراحل اسکن دیجیتال

همان‌طور که امروز اسکن‌ دیجیتال به‌طور فزاینده‌ای رایج‌تر می‌شوند، در آزمایشگاه‌های تخصصی دندانپزشکی نیز کار و فرایند «بدون مدل» افزایش می‌یابد. این پیشرفت‌ها احتمال خطای انسانی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همچنین، زمان لازم برای نصب پروتزها، روکش‌ها، لمینت‌ها و… یا هر نوع دیگری از ترمیم و درمان را کم می‌کند.

جهان امروز به‌سرعت در حال رشد و ترقی است و همسو نشدن با تکنولوژی امری اجتناب‌ناپذیر است. با ادامه پیشرفت فناوری در صنعت دندانپزشکی، ما فرصتی برای به حداقل رساندن خطای انسانی و پذیرش تغییرات مثبت پیدا می‌کنیم. فراگیر شدن کاربردهای اسکنر دیجیتالی یکی از این تغییرات است.

دندان‌ها نیز مانند اثر انگشت منحصربه‌فرد هستند. از این رو، مهم است که قالب‌گیری با ثبت جزئیات دندان ویژه هر فرد ثبت شود. هنگامی که بیمار  برای درمان به مطب دندانپزشکی دیجیتال مراجعه می‌کند، استفاده از اسکنر در تمام مراحل اسکن دیجیتال یک راه ایده‌آل برای درمانی امن، بادقت و سریع است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *