Vücutta bir organin yerine yerleştirilen bir objeye protez denir ve bu durum dişlerdede geçerlidir. Genel olarak, diş protezlerine yapay (takma) diş denir. Diş kaplamaları, tam yapay (takma) diş seti, birkaç veya tüm dişleri değiştirmek için kullanılan diş taşıyıcıları, laminatlar, dişlerin bir kısmını onarmak için kullanılan iç ve dış kaplamalar ve … diş protezlerinden sayılır ve birçok farklı durumda kullanılırlar.

Diş kaybı , uygunsuz görünüm yaratmanın yanı sıra, hastaya konuşma ve çiğneme ile ilgili sorunlara neden olur. Protez kullanımı bu sorunları ortadan kaldırıcaktır.

Protezlerin farklı tipleri vardır. Sabit protezlere dahil tekli ve köprü kaplamaları, hareketli protezlere dahil parsil kaplamalar ve tam set takma dişlerle ilgili daha sonra bahs edilecektir.

Protez üretimi için geleneksel diş hekimliğinde hastanın dişlerinin kalıp aşamasında silikon macunu kullanılırdı ve sonra kalıp özel alçılarla dökülürdü, bu işlem bazı hastalar için rahatsız edici olabilir ve hata yüzdesini arttırır. Modern diş hekimliğinde, dijital protez teknolojisi, diş hekimlerine tedavi sürecini hızlandırma ve işlem dikkatını arttırma fırsatı sunar. Dijital protez üretiminde, tarayıcılar geleneksel kalıplamanın yerini almaktadır ve taranan bilgileri yazılıma gönderdikten ve tedavi planını uyguladıktan sonra, bu bilgiler laboratuara gönderilir ve 3D yazıcılar veya CNC cihazları gibi araçlar kullanılarak  yeni  protez yüksek hassasiyetle üretilir.