دلایل عفونت دندان

دلایل عفونت دندان چیست و با چه علائمی همراه است؟

ابتدا برای دانستن دلایل عفونت دندان و دهان بهتر است بدانیم که عفونت دندان چیست. عفونت دندان با نام عمومی آبسه معروف است. پس، اینکه دندان فردی عفونت می‌کند سبب می‌شود تا لثه دچار تورم شود. این موضوع گاهی به دلیل ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها رخ می‌دهد. اگر به عفونت دندان رسیدگی نشود، به مرور باعث می‌شود که لثه متورم شود و آبسه صورت گیرد. در ادامه، به عواملی که باعث ایجاد خرابی و پوسیدگی دندان و در نهایت عفونت دندان می‌شود، می‌پردازیم.

علل به وجود آمدن عفونت در دندان

از دلایل عفونت دندان می‌توان به موارد یر اشاره کرد:

ترومای دندان

شکستن دندان یکی از دلایل عفونت دندان است. زمانی که دندان می‌شکند، ناخودآگاه مینای دندان نیز از بین می‌رود. همان‌طور که می‌دانیم مینای دندان لایه‌ محافظ بین آلودگی و لایه‌های درونی دندان‌هاست. با از بین رفتن مینای دندان باکتری و آلودگی به راحتی وارد سطوح داخلی دندان می‌شوند و با گذشت زمان سبب عفونت در دندان، ریشه‌ دندان و لثه‌ها خواهند شد.

رژیم غذایی نامناسب

مصرف زیاد مواد قندی و شکردار به دندان‌ها آسیب بسیار جدی وارد می‌کند. شکر و مواد قندی منبع تغذیه میکروب‌ها و باکتری‌های دندان هستند. بنابراین، با مصرف بیش از حد مواد قندی علاوه بر اینکه سلامت خود را به خطر می‌اندازیم موجب تسریع در پوسیدگی دندان‌ها نیز خواهیم شد. به همین دلیل، می‌توان از دیگر دلایل عفونت دندان رژیم غذایی ناسالم را نام برد.

درمان عفونت دندان و معرفی درمان های خانگی

سیستم ایمنی و عفونت دندان

ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن به تمام بخش‌های بدن آسیب وارد می‌کند. یکی از آسیب‌های سیستم ایمنی ضعیف عفونت در دهان و دندان‌ها است. پس، با توجه به همین موضوع می‌توان گفت که تقویت سیستم ایمنی بدن موجب حفظ سلامت دهان و دندان خواهد شد. بهبود سیستم ایمنی و عفونت دندان هر دو علت و معلول یکدیگر می‌توانند باشند.

علائم و نشانه‌های عفونت دندان

حال که عفونت دندان و دلایل به وجود آمدن آن را بررسی کردیم، لازم است به علامت‌های آن نیز بپردازیم. هر دردی نشانه‌ شروع ماجراست. درد در دندان و لثه‌ها از اولین نشانه‌های عفونت دندان به حساب می‌آید. هرچه سریع‌تر متوجه عفونت دندان شوید، درمان آن سریع‌تر خواهد بود؛ درد کمتری را تحمل خواهید کرد و هزینه کمتری را پرداخت خواهید کرد.

حساسیت به غذا و خوراکی‌های گرم و سرد

زمانی که فردی با خوردن غذاهای گرم و سرد احساس درد و ناراحتی کند، علت را می‌توان عفونت دندان دانست. واکنش شدید به تغییرات دمایی در دندان را می‌توان نشانه‌ای دانست تا فرد هر چه سریع‌تر به پزشک معالج مراجعه کند. اگر این روند ادامه‌دار شود و فرد نسبت به درمان اقدامی نکند، سبب می‌شود تا عفونت دندان روزبه‌روز بیشتر شود که این موضوع خود از دلایل عفونت دندان خواهد بود.

هالیتوزیس و عفونت دندان

زمانی که هالیتوزیس رخ می‌دهد، تنفس فرد بوی بدی خواهد داشت. بوی بد دهان همیشه به علت عدم رعایت بهداشت فردی و دهان و دندان نیست؛ گاهی این بو به دلیل آبسه کردن دندان و بروز عفونت در دندان‌هاست. در این مواقع، فرد علاوه بر دردهای احتمالی در اجتماع نیز کمی اذیت خواهد شد. تنها راه درمان سریع این اتفاق نیز مراجعه به داندنپزشک و شروع درمان است.

بهداشت دهان و دندان چیست؟ رعایت بهداشت فردی

تب و عفونت دندان

تب از آخرین علامت‌های عفونت در دندان است. زمانی که فرد از شدت شیوع عفونت در بدن تب می‌کند، یعنی بدن فرد دچار عفونت شدیدی شده است. گسترش عفونت در بدن از طریق دندان به سرعت صورت می‌گیرد و این موضوع می‌تواند به تمام بخش‌های بدن آسیب جدی وارد کند. علت پخش شدن سریع عفونت در کل اجزای بدن از طریق دهان را می‌توان خوردن غذا و جریان پیدا کردن مواد غذایی به تمام بخش‌های بدن همراه خون دانست. پس، جدی گرفتن علائم عفونت دندان پیش از تب و سردرد امر بسیار مهمی است.

علت آبسه دندان بعد از عصب‌کشی

زمانی که بیمار به دندانپزشک مراجعه می‌کند و عصب‌کشی صورت می‌گیرد، لازم است که بیمار از پانسمان دندانش مراقبت کند. در صورتی که پانسمان دچار آسیب شود و فرد به درستی از آن مراقبت نکند، دندان آبسه می‌کند. دیر مراجعه کردن به پزشک علاوه بر رعایت نکردن بهداشت و مراقبت از پانسمان نیز علت آبسه دندان بعد از عصب‌کشی است. زمانی که دندان عصب‌کشی‌شده آبسه کرد و بیمار به پزشک مراجعه کرد، لازم است تا عفونت آن برطرف شود و در نهایت روند درمان ادامه یابد.

 پیشگیری از عفونت دندان

پیشگیری از عفونت دندان

برای اینگه فردی دچار عفونت دندان نشود لازم تا نکاتی را رعایت کند. از جمله مواردی که می‌توان برای پیشگیری از عفونت دندان از آن نام برد رفع دلایل عفونت دندان است. بنابراین، رعایت بهداشت دهان و دهان، داشتن رژیم غذایی سالم، افزایش سیستم ایمنی بدن و خوردن نوشیدنی‌های معتدل یا نخوردن نوشیدنی‌های بسیار گرم بلافاصله بعد از نوشیدنی‌های سرد را می‌توان نام برد.

درمان آبسه دندان و لثه چیست؟

بهداشت دهان و دندان چگونه می‌تواند عاملی برای پیشگیری از عفونت دندان باشد؟

  1. مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید و حداقل دو بار در روز
  2. استفاده حداقل یک بار در روز از نخ دندان
  3. کم کردن استفاده از مواد قندی
  4. عدم استفاده از دخانیات
  5. مراجعه منظم به دندانپزشک برای چکاپ

درمان عفونت دندان

بهترین راهکار و سریع‌ترین راه برای درمان عفونت دندان مراجعه به پزشک است. هرچقدر زمان مراجعه به پزشک به تعویق بیفتد، سبب می‌شود تا عفوت در دندان پیشروی کند و دندان بیشتر آسیب ببیند. اگر علائم عفونت دندان را داشتید، بهتر است پیش از آنکه به پزشک مراجعه کنید از محلول آب و نمک برای شستن دندان‌های‌تان استفاده کنید. زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید، دندانپزشک شما با توجه به میزان آسیب‌دیدگی دندان درمان را آغاز خواهد کرد. اگر این روند به ریشه‌ها آسیب نرسانده باشد، تنها با پر کردن دندان شما همراه خواهد بود؛ ولی اگر زمان مراجعه به پزشک را به تعویق انداخته باشید و دندان به مرحله‌ عصب‌کشی برسد، درمان عمیق‌تری باید صورت گیرد.

سخن پایانی درباره عفونت دندان

در این مقاله به بررسی دلایل عفونت دندان پرداختیم و در ادامه، علائم و نشانه‌های عفونت دندان را شرح دادیم. همچنین راه‌های پیشگیری از عفونت دندان و درمان آن را هم بیان کردیم.

برای پیشگیری از عفونت دندان و سایر بیماری‌های دهان و دندان باید به صورت منظم با دندانپزشک خود ارتباط داشته باشید. دکتر حسینی، یکی از بهترین دندانپزشکان تهران، با تکیه بر تجربه و سابقه درخشان خود و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و دیجیتال کلینیک دندانپزشکی خود می‌تواند بهترین مرجع شما برای پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان و عفونت دندان و نیز درمان این نوع مشکلات باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *