درمان عفونت دندان

درمان عفونت دندان و معرفی درمان های خانگی

عوامل مختلفی باعث ایجاد عفونت در دندان یا لثه می‌شوند. درمان عفونت دندان کمک می‌کند تا چرک و باکتری‌های موجود بر روی سطح دندان به سایر نقاط بدن سرایت نکند. چرا که عدم درمان به‌موقع می‌تواند منجر به بروز مشکلات دیگر در بدن شود. بنابراین، با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانید از عفونت دندان پیشگیری کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با عفونت دندان و نحوه درمان آن آشنا کنیم. ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

درمان عفونت دندان

عفونت دندان یا همان پوسیدگی دندان، به آبسه دهان، لثه، صورت، فک یا گلو گفته می‌شود. این بیماری لثه و دندان بر اثر عوامل مختلفی مانند عدم مراقبت مناسب از دندان‌ها، عدم درمان جرم دندان‌ها، اختلال در ایمنی بدن، بروز برخی از بیماری‌ها مانند سرطان و دیابت، وارد شدن آسیب به حفره دهان و… اتفاق می‌افتد. در صورت عدم درمان به‌موقع عفونت دندان، این باکتری‌ها می‌توانند به لثه، گونه، گلو و سایر نقاط بدن گسترش پیدا کنند.

در صورتی که نسبت به درمان عفونت دندان اقدام نکنید، بافت‌های اطراف آبسه دندان و لثه اغلب ملتهب می‌شوند و باعث می‌شود تا شما درد بسیار زیادی را احساس کنید. از طرف دیگر، با جمع شدن چرک در محل عفونت، درد شما افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی، نیاز است تا با جراحی آب چرک جمع‌شده گرفته شود. بنابراین، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و بی‌توجهی به درمان باعث تشدید پوسیدگی دندان‌ها و سرایت آن به سایر نواحی بدن می‌شود.

علائم عفونت دندان

قبل از درمان عفونت لثه و دندان، ابتدا باید علائم آن را به‌خوبی تشخیص دهید. از جمله علائم عفونت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دندان درد و لثه درد: شایع‌ترین علائم عفونت دندان، درد و التهاب است. هرچقدر التهاب دندان و لثه بیشتر باشد، درد شما پایدارتر خواهد بود. به طوری که هنگام خوردن غذا درد بسیار زیادی را احساس خواهید کرد. گاهی شدت دندان درد به اندازه‌ای است که می‌تواند باعث بی‌خوابی فرد شود.
 • حساسیت به غذاهای بسیار گرم و سرد: یکی دیگر از نشانه‌های عفونت دندان، حساسیت به غذاهای گرم و سرد است. در چنین شرایطی، باید نسبت به درمان عفونت دندان اقدام کنید. در غیر این صورت، ممکن است با خوردن غذای گرم و سرد، درد شدیدی را احساس کنید. این موضوع باعث می‌شود تا طعم غذا به تلخی بزند.
 • هالیتوزیس: گاهی بوی بد دهان، ناشی از عفونت دندان است. بنابراین، تنها عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نمی‌تواند عامل بوی بد دهان شود. گاهی بوی بد دهان نشانه‌ای از التهاب عفونت در دهان است.
 • عفونت دندان و لایه سفید در اطراف ریشه: قرمزی سطح اطراف دندان‌ها به همراه لاتکس سفید، خطر ابتلا به آبسه را بسیار افزایش می‌دهد.
 • تب و سردرد در عفونت دندان: اگر دندان درد شما همراه با تب و سردرد است، این موضوع می‌تواند نشانه‌ عفونت در سطح بدن باشد. همچنین، افزایش شدت عفونت می‌تواند منجر به التهاب در گره‌های لنفاوی گردن شود.
 • تورم صورت، گونه، گردن: افزایش عفونت می‌تواند به سایر نقاط بدن نفوذ کند. به‌عنوان مثال، عفونت دندان گاهی باعث تورم صورت، گونه‌ها و حتی گردن می‌شود. عدم درمان عفونت دندان ممکن است در تنفس و قورت دادن آب دهان شما را دچار مشکل کند.
 • درد در گوش و فک: افزایش شدت عفونت رابطه مستقیمی با افزایش درد دارد.

علل عفونت دندان

باکتری‌ها عاملی برای عفونت دندان‌ها هستند. به‌صورت کلی، عفونت دندان به دلیل یکی از عوامل زیر به وجود می‌آید:

 • ترومای دندان: مینای دندان در اثر شکستگی دندان‌ها، بسیار شکننده و آسیب‌پذیر می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا باکتری‌ها به حفره‌های ایجادشده نفوذ کنند و پوسیدگی دندان را به وجود بیاورند. حتی گسترش این عفونت می‌تواند به سطح ریشه دندان‌های شما برسد.
 • عفونت دندان: عفونت خود عاملی برای ایجاد یک بافت مرده و تورم در بدن است. این موضوع خود می‌تواند درد دندان را به دنبال داشته باشد. در صورتی که دندان شما تخریب شده باشد، این ویژگی دلیلی بر عدم وجود عفونت نیست. چرا که همچنان عفونت دندان وجود دارد و می‌تواند گسترش پیدا کند و دیگر بافت‌های سالم را تحت تاثیر قرار دهد.

در چنین شرایطی باید درمان عفونت دندان را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک نزدن، نخ دندان نکشیدن و… باعث می‌شود تا پلاک غذا بر روی دندان شما باقی بماند. این موضوع خود می‌تواند باعث رشد باکتری در دهان شود.
 • پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان‌ها خود عاملی برای عفونت دندان‌ها هستند. چرا که در پوسیدگی، باکتری‌ها در قسمت‌های مختلف دهان مانند دندان و لثه جمع می‌شوند و می‌توانند باعث آبسه شوند.
 • مصرف مواد غذایی شیرین: برخی مواد غذایی مانند قند، شیرینی، نوشابه‌های گازدار و… خود عاملی برای عفونت دندان‌ها هستند.
 • سیستم ایمنی ضعیف: برخی از بیماری‌های خاص مانند سرطان و دیابت، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند. در چنین شرایطی ممکن است دندان‌های فرد بیمار را تحت تاثیر قرار دهند.
آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

انواع عفونت ریشه دندان

آبسه دندان، عفونت باکتریایی است که می‌تواند به سایر قسمت‌های دهان و دندان نفوذ کند. در چنین شرایطی، درد شدیدی احساس خواهید کرد که حتی گوش و گردن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درمان عفونت دندان اگر به‌موقع انجام نشود، می‌تواند وضعیت دردناکی را برای شما به وجود بیاورد. عفونت ریشه دندان انواع مختلفی دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبسه پری اپیکال: اگر آبسه در انتهای ریشه دندان اتفاق بیفتد، به آبسه پری اپیکال شناخته می‌شود. در این نوع آبسه باکتری‌ها، از طریق یک حفره به قسمت‌های نرم دندان نفوذ پیدا می‌کنند و باعث عفونت دندان می‌شوند.
 • آبسه پریودنتال: آبسه کنار ریشه و روی لثه را آبسه پریودنتال می‌گویند. در صورت عدم درمان به‌موقع، این عفونت می‌تواند به بافت و استخوان اطراف نفوذ پیدا کند. یکی از دلایل ایجاد این نوع آبسه، بیماری لثه است.
 • آبسه لثه: عفونت روی لثه می‌تواند خود عاملی برای آبسه لثه باشد. در چنین شرایطی، این آبسه به‌صورت پوسته پوسته بر روی لثه شما جاسازی می‌شود. در چنین شرایطی، درد غیرقابل تحملی را در اطراف دندان و لثه‌های خود احساس خواهید کرد. اغلب این درد ب‌ صورت ناگهانی بوده و بعد از گذشت مدت زمانی افزایش پیدا می‌کند.

همچنین، اگر درمان عفونت دندان به‌موقع انجام نشود، ممکن است این درد به گردن و گوش شما نیز برسد. به طوری که درد غیرقابل تحملی را هنگام خوابیدن و خوردن غذا احساس خواهید کرد.

هر آنچه که باید در مورد بیماری ‌های دندان بدانید  

درمان عفونت دندان

نوع درمان عفونت مربوط به دندان‌ها با توجه به محل اولیه آبسه، میزان عفونت، میزان قدرت سیستم ایمنی بدن و… متفاوت است. پزشک با بررسی این عوامل می‌تواند درمان مناسب را برای شما انتخاب کند. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی ریشه دندان (RCT)

گاهی دندانپزشک برای درمان آبسه ریشه و دندان، درمان کانال ریشه را انتخاب می‌کند. در چنین شرایطی، دندانپزشک ابتدا دندان‌ها را سوراخ کرده و چرک و باکتری را از آن‌ها بیرون می‌کشد. سپس، دندانپزشک با ماده‌ای لاستیک مانند فضای خالی ایجاد‌شده را پر می‌کند. این کار باعث می‌شود تا جلوی عفونت‌های بعدی دندان‌ها گرفته شود.

عمل اپیکو

گاهی برای درمان عفونت دندان تنها جراحی ریشه کافی نیست. در چنین شرایطی، دندانپزشک مقداری از انتهای ریشه را برمی‌دارد. برای این منظور، ابتدا لثه شما باز می‌شود تا انتهای ریشه دندان از هرگونه آلودگی پاک شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی‌بیوتیک کمک می‌کند تا از میزان عفونت دندان کاسته شده و جلوی انتشار بیشتر آن گرفته شود. در صورتی که میزان عفونت دندان بسیار زیاد باشد، نیاز است تا فرد میزان آنتی‌بیوتیک زیادی را مصرف کند یا در صورت نیاز نوع آنتی‌بیوتیک خود را تغییر دهد. همچنین، در برخی از شرایط فرد نیاز است تا این آنتی‌بیوتیک را از طریق سرم و به صورت وریدی دریافت کند.

زه‌کشی

گاهی به تشخیص دندانپزشک، چرک از محل عفونت به‌طور مستقیم خارج می‌شود. به‌عنوان مثال، ممکن است در پشت دهان شما آبسه پارافارنکس وجود داشته باشد. در چنین شرایطی، تخلیه چرک پیشنهاد می‌شود.

سپسیس

این بیماری مربوط به واکنش بدن نسبت به عفونت در خون است. عدم درمان عفونت دندان می‌تواند باعث ایجاد شوک در بدن شود. شوک سپتیک باعث پایین آمدن فشار خون در فرد می‌شود و می‌تواند نارسایی عضو یا حتی مرگ بیمار را به دنبال داشته باشد.

درمان خانگی عفونت دندان

در صورتی که دچار عفونت دندان شده‌اید و دسترسی به دکتر ندارید، با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید مشکل خود را درمان کنید.

شستشوی دهان با آب‌نمک

یکی از ساده‌ترین راهکارها برای تسکین دندان‌درد، استفاده از آب‌نمک است. این روش آسان و مقرون‌به‌صرفه می‌تواند زخم و التهاب لثه شما را کاهش دهد. برای این منظور کافی است تا هر روز به مدت دو دقیقه آب‌نمک را در دهان خود غرغره کنید.

جوش شیرین

خاصیت ضدباکتریایی جوش شیرین یک گزینه‌ مناسب برای درمان آبسه دندان است. چرا که می‌تواند پلاک‌های داخل دهان را از بین ببرد.

کمپرس سرد

برای کاهش درد و تورم آبسه دندان و درمان عفونت دندان کمپرس سرد بسیار موثر است.

اسانس میخک

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در اکثر داروهای بی‌حسی دندانپزشکی اسانس میخک وجود دارد. این روغن گیاهی به دلیل خاصیت ضدالتهابی و ضد باکتریایی خود، برای کاهش دردهای ناشی از عفونت دندان بسیار موثر است.

اسانس آویشن

آویشن یک گزینه‌ مناسب برای از بین بردن باکتری و کاهش ورم ناشی از عفونت دندان‌ها است.

سیر

یکی از داروهای طبیعی برای کاهش درد و از بین بردن باکتری‌ها استفاده از سیر است. برای این منظور کافی است تا مقداری سیر را به‌صورت خمیر درآورده و آن را بر روی محل درد بگذارید.

غرغره کردن روغن

شاید برای شما هم جای تعجب باشد که بدانید به کمک غرغره کردن روغن می‌توانید انواع بیماری‌های دهان و دندان را از بین ببرید. انجام این کار برای جلوگیری از خونریزی لثه، از بین بردن بوی بد دهان و کاهش باکتری یک گزینه‌ پیشنهادی مناسب است. برای درمان عفونت دندان روغن‌هایی مانند نارگیل، کنجد و زیتون را توصیه می‌کنیم.

چای شنبلیله

خاصیت ضدباکتری شنبلیله برای کاهش التهابات و بهبود زخم‌های دهان بسیار موثر است.

علت بوی بد دهان چیست و درمان آن چگونه است!

پیشگیری از عفونت ریشه

در صورتی که یکی از علائم عفونت را در دندان‌های خود احساس کردید، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. اما با رعایت نکات زیر می‌توانید از بروز عفونت در دندان‌های خود جلوگیری کنید:

 • روزی 2 بار دندان‌های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • بعد از زدن مسواک، از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی جدا خودداری کنید.
 • سعی کنید تا روزی 1 بار، دندان‌های خود را نخ دندان یا برس بین دندانی بکشید.
 • از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین خودداری کنید.
 • به طور منظم برای بررسی دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از رژیم غذایی مناسب مانند میوه و سبزیجات استفاده کنید.

هزینه درمان عفونت دندان‌ها

هزینه درمان عفونت دندان‌ها بستگی به عوامل مختلفی دارد. به‌عنوان مثال، جنس و کیفیت مواد اولیه، تعداد کانال‌های آسیب‌دیده، هزینه ابزارها، موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی، شدت عفونت و… می‌توانند روی هزینه نهایی درمان عفونت دندان تاثیرگذار باشند.

پیشنهاد می‌کنیم که برای کاهش هزینه‌های درمانی خود، قبل از گسترش عفونت به سایر بافت‌های سالم، به دندانپزشک مراجعه کنید. قطعا درمان زودهنگام کمک می‌کند تا هزینه درمان شما کاهش پیدا کند و زودتر بهبودی حاصل شود. دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی با داشتن کادری مجرب و ابزارهای پیشرفته یک درمان عالی را برای شما به ارمغان می‌آورند.

درمان خانگی عفونت دندان

جمع‌بندی

ما در این مقاله در مورد عفونت دندان و روش‌های درمانی آن صحبت کردیم. امروزه عفونت‌های دندانی جزو مشکلات قابل درمان در دندانپزشکی به حساب می‌آیند. اما اگر زمان درمان عفونت را به تاخیر بیندازید، ممکن است این عفونت به سایر قسمت‌های دهان و دندان گسترش پیدا کند. در نتیجه بعد از مدتی ممکن است با عوارض بسیار زیادی روبه‌رو شوید.

بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که در صورت مشاهده هرگونه علائم عفونت دندان، برای درمان به‌موقع آن اقدام کنید. همچنین، با رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان می‌توانید از بروز عفونت در دندان‌ها جلوگیری کنید. اگر شما هم تجربه‌ای از درمان عفونت دندان دارید، می‌توانید زیر همین پست نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *