مسکن خانگی دندان درد چیست؟

مسکن خانگی دندان درد برای درمان فوری

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام دندان‌درد شرایط مناسبی برای رفتن به دندانپزشکی نداشته باشید. در چنین شرایطی مسکن خانگی دندان درد به کمک شما می‌آید تا بتوانید برای چند ساعتی از این درد آزاردهنده نجات پیدا کنید. اگرچه رفتن به دندانپزشکی بسیار ضروری است، اما امتحان کردن این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طور موقتی درد خود را تسکین ببخشید.

اگر شما هم به دنبال راهکارهای خانگی برای رفع دندان درد خود هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با مسکن خانگی دندان درد

پوسیدگی و خراب شدن دندان‌ها عامل اصلی دندان درد هستند. زمانی که شما بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، تجمع پلاک‌ها باعث می‌شوند تا به دندان‌های شما آسیب وارد شود. البته گاهی درمان‌های دندانپزشکی خود نیز عاملی برای درد دندان هستند. اما این دردها معمولا برخلاف پوسیدگی دندان، موقتی هستند و بعد از چند روزی از بین خواهند رفت.

در صورتی که با انجام روش‌های خانگی، علائم دندان درد شما برطرف نشد، بهتر است در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. علاوه بر این اگر علائم زیر را در دندان‌های خود احساس کردید، بهتر است به جای استفاده از مسکن خانگی دندان درد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. از جمله این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس درد ضربان‌دار یا احساس تیر کشیدن در بخشی از دهان و دندان
 • احساس تورم و التهاب در لثه به همراه متورم شدن صورت
 • مشاهده هر گونه قرمزی و تورم در دهان
 • شکستن ناگهانی دندان‌ها هنگام غذا خوردن
 • سردرد ناشی از دندان درد
 • احساس بد بو شدن دهان
آشنایی با مسکن خانگی دندان درد برای افرادی که دارای درد دندان هستند

از جمله درمان‌های خانگی برای تسکین و کاهش التهاب موقتی و درد دندان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- شستشو با آب نمک

یکی از ساده‌ترین روش‌های خانگی برای کاهش درد دندان، استفاده از آب نمک است. برای این منظور کافی است تا دندان‌های خود را با آب نمک به مدت 30 ثانیه شستشو دهید. این کار باعث می‌شود تا جرم دندان‌های شما از بین رفته و عفونت به طور موقتی از بین برود. تکرار این کار به میزان دو بار در روز به صورت موقتی می‌تواند دردهای شما را تسکین ببخشد.

2- استفاده از کمپرس داغ و کمپرس سرد

کمپرس داغ و سرد به عنوان مسکن خانگی دندان درد تاثیر بسیار زیادی در کاهش دندان درد دارند. در صورتی که تورم و التهاب در لثه خود دارید و احساس می‌کنید که قسمتی از صورت شما دچار ورم شده است، کمپرس سرد کمک می‌کند تا این التهاب کاهش پیدا کند. برای این منظور کافی است تا چند قطعه یخ را درون یک حوله گذاشته و آن را روی صورت خود قرار دهید. همچنین می‌توانید از غذاهای منجمد داخل فریزر  به عنوان کمپرس سرد نیز استفاده کنید.

برای کمپرس داغ نیز می‌توانید یک حوله را روی بخاری گذاشته یا با یک اتو آن را داغ کنید. سپس آن را بر ناحیه درد خود بگذارید. این روش کمک می‌کند تا تورم ناشی از التهاب فروکش کند.

3- چای کیسه‌ای نعنا فلفلی

یکی دیگر از روش‌های خانگی برای درمان دندان درد، استفاده از چای کیسه‌ای نعنا فلفلی است. نعنا به دلیل دارا بودن خاصیت بی‌حس‌کنندگی می‌تواند التهاب و درد ناشی از دندان درد را تسکین ببخشد. برای این منظور کافی است تا چای کیسه‌ای را روی دندان مورد نظر خود قرار دهید. برای تاثیرگذاری بهتر این مسکن خانگی دندان درد می‌توانید کیسه‌ها را داخل یخچال گذاشته تا حالت کمپرس سرد به خود بگیرد.

4- استفاده از آلوئه‌ورا

خاصیت ضد باکتریایی آلوئه‌وار، این گیاه دارویی را به یک گزینه‌ی مناسب برای کاهش درد دندان تبدیل کرده است. در صورتی که دندان پوسیده شما درد وحشتناکی دارد، پیشنهاد می‌کنیم که مقداری ژل آلوئه‌ورا را به آن بزنید تا ناحیه درد را تسکین ببخشد.

5- استفاده از دهانشویه آویشن

یکی دیگر از راهکارهای خانگی برای درمان دندان درد، استفاده از دهانشویه آویشن است. آویشن به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضد باکتریایی خود، برای تسکین درد دندان بسیار موثر عمل می‌کند. شما می‌توانید با داشتن عصاره آویشن در خانه، یک دهانشویه خانگی برای خود تهیه کنید. ریختن چند قطره از عصاره آویشن روی محل درد می‌تواند به طور موقتی دندان درد شما را تسکین ببخشد.

برای این منظور کافی است تا مقداری از عصاره آویشن را به یک پنبه آغشته کنید. سپس پنبه را بر روی دندان خود بگذارید تا درد را فراموش کنید.

6- استفاده از میخک

میخک به عنوان یک مسکن خانگی دندان درد شناخته می‌شود. در ترکیبات این گیاه دارویی ماده‌ی بی‌حس‌کننده طبیعی وجود دارد که می‌تواند دندان درد شما را تسکین ببخشد. البته هنگام استفاده از میخک توجه به این نکته ضروری است که مواظب زبان و سایر نواحی حساس دهان خود باشید. چرا که می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در این نواحی شود.

7- استفاده از سیر

یکی از شگفت‌انگیزترین روش‌های خانگی برای درمان دندان درد استفاد از سیر یا روغن سیر است. از آنجایی که این ماده غذایی خاصیت ضد میکروبی دارد، در نتیجه می‌تواند دندان درد شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. برای این منظور کافی است تا مقداری سیر خام را روی محل درد خود گذاشته و بجوید. همچنین شما می‌توانید مقداری روغن سیر یا خمیر سیر را روی دندان خود قرار دهید تا کمی از درد دندان شما کاسته شود.

8- استفاده از پیاز

همانند سیر، پیاز نیز به دلیل خاصیت ضد عفونی‌کننده، ضد باکتری و ضد میکروبی خود یک درمان خانگی برای دندان درد به شمار می‌آید. این مسکن خانگی دندان درد با از بین بردن عفونت دندان شما، به تسکین دندان درد کمک بسیار زیادی می‌کند. برای این منظور کافی است تا چند برش از پیاز خام را روی دندان آسیب‌دیده خود قرار دهید. همچنین می‌توانید با جویدن پیاز برای مدتی کوتاه، درد خود را تسکین ببخشید.

9- پنبه آغشته به الکل

الکل به دلیل خاصیت بی‌حس‌کنندگی خود، تاثیر خوبی بر دندان درد شما می‌گذارد. اما با وجود روش‌های گفته شده در بالا، استفاده از این روش را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم. مگر در شرایط خاص و زمانی که دسترسی به هیچ‌کدام از موارد بالا نداشتید، این گزینه می‌تواند مناسب باشد.

10- استفاده از عصاره وانیل

عصاره وانیل به دلیل دارا بودن الکل، اثری مشابه با الکل دارد؛ بنابراین شما می‌توانید از این ماده به عنوان یک راهکار خانگی برای دندان درد خود استفاده کنید. اما به هیچ عنوان آن را برای کودکان توصیه نمی‌کنیم.

11- شستشو با آب اکسیژنه

اگرچه پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه به عنوان یک پاک‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما برخی آن را به عنوان مسکن خانگی دندان درد می‌شناسند. اما هنگام استفاده از این روش باید مواظب باشید تا به هیچ عنوان آن را نخورید. چرا که بلعیدن آن می‌تواند مشکلات معده و روده برای شما ایجاد کند. علاوه بر این هنگام استفاده باید آن را حتما با مقدار بسیار زیادی آب ترکیب کنید تا هنگام قرار گرفتن در دهان، باعث سوزش آن نشود.

به طور کلی این روش را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم و بهتر است به جای آن از سایر روش‌های گفته شده در بالا استفاده کنید.

12- استفاده از ژل‌های بی‌حسی

همان‌طور که از نام این ژل‌ها مشخص است، شما می‌توانید از آن‌ها برای کاهش درد خود استفاده کنید. برای خرید این نوع ژل نیاز به نسخه پزشک ندارید. تنها کافی است تا مقداری از آن را روی ناحیه درد خود قرار دهید. این ژل‌ها می‌توانند تا چند ساعت شما را از شر دندان‌ درد نجات دهند. هنگام استفاده از این ژل‌ها توجه به این نکته ضروری است که به هیچ عنوان آن را قورت ندهید. چرا که باعث ایجاد درد در معده و روده می‌شوند.

همچنین برای تاثیرپذیری بیشتر این ژل به عنوان یک مسکن خانگی دندان درد از زبان زدن به آن خودداری کنید.

13- استفاده از موم و عسل

یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای دندان درد استفاده از موم عسل است. برای این منظور کافی است تا مقداری از موم را با آب ترکیب کنید. سپس به کمک این ماده شفابخش دهان و دندان خود را شستشو دهید. تکرار این کار کمک می‌کند تا دیگر اثری از دندان درد احساس نکنید.

14- استفاده از زنجبیل

برای کاهش درد دندان خود از خاصیت تکسین‌دهندگی زنجبیل استفاده کنید. زنجبیل به دلیل دارا بودن ماده کپسایسین به کاهش درد و التهاب شما کمک بسیار زیادی می‌کند. برای درمان کافی است تا مقداری از پودر زنجبیل را درون مقداری آب ترکیب کنید. سپس یک پنبه را به آن آغشته کرده و روی ناحیه درد خود قرار دهید.

15- استفاده از روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل خاصیت ضد باکتریایی خود، به عنوان یک داروی خانگی برای دندان درد عمل می‌کند. برای کاهش درد دندان خود کافی است تا این روغن را به مدت 15 دقیقه درون دهان خود بچرخانید. همچنین می‌توانید برای چند دقیقه این روغن را به عنوان یک مسکن خانگی دندان درد درون دهان خود غرغره کنید. البته توجه به این نکته ضروری است که از خوردن روغن نارگیل جدا خودداری کنید. چرا که این کار باعث می‌شود تا باکتری‌های دندان‌های شما وارد بدنتان شوند.

16- استفاده از طب فشاری

با استفاده از طب فشاری می‌توانید درد دندان خود را کمتر کنید. برای این منظور کافی است تا ناحیه بین انگشت شست و اشاره خود را برای سه دقیقه کمی تحت فشار قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا مغز شما شروع به ترشح اندروفین کند. این درمان خانگی کم‌خطر کمک می‌کند تا بعد از چند دقیقه درد شما از بین برود.

17- روغن زیتون

برای فروکش کردن درد ناشی از دندان، پیشنهاد می‌کنیم که از خواص ضد التهابی روغن زیتون بهره ببرید. برای درمان کافی است تا یک پنبه را به مقداری از این روغن آغتشه کنید. سپس آن را روی محل درد دندان خود بگذارید. این کار را تا اثرگذاری کامل چندین بار تکرار کنید.

18- استفاده از جوش شیرین

بسیاری از قدیمی‌ها برای کاهش درد ناشی از دندان درد، استفاده از جوش شیرین را پیشنهاد می‌دهند. جوش شیرین به عنوان یک مسکن خانگی دندان درد دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی بوده و می‌تواند عفونت دندان شما را از بین ببرد. برای کاهش درد دندان خود کافی است تا پنبه‌‌ آغشته به جوش شیرین را روی دندان بگذارید و فشار دهید. همچنین می‌توانید با مقداری جوش شیرین، دهانشویه خانگی درست کنید.

19- برش‌های خیار

خیار خنک شده نیز می‌تواند برای درمان دندان درد تا زمان دسترسی شما به دندانپزشک موثر باشد. برای این منظور می‌توانید برش‌های خیار را درون فریزر قرار دهید. بعد از یخ زدن آن را از فریزر خارج کرده و روی دندان آسیب‌دیده خود بگذارید. سرمای خیار کمک می‌کند تا درد شما به طور موقت کاهش پیدا کند. همچنین می‌توانید با گرفتن آب خیار، برای خود یک دهانشویه خانگی درست کنید.

20- دم‌کرده گیاهان دارویی

دم‌کرده برگ برخی از گیاهان دارویی مانند برگ اکالیپتوس می‌تواند برای کاهش درد دندان مفید باشد.

راه‌های جلوگیری از دندان‌ درد و پوسیدگی دندان

تمامی روش‌های گفته شده در بالا، جهت کاهش موقتی درد دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان مسکن خانگی دندان درد شناخته می‌شوند. اما شما می‌توانید با انجام کارهای پیشگیرانه جلوی درد دندان و پوسیدگی را بگیرید. اجرای راهکارهای زیر به شما کمک می‌کنند دندان‌های شما دیرتر دچار خرابی شوند:

 • مسواک زدن روزانه را به عادت همیشگی خود تبدیل کنید. بهتر است حداقل روزی دو بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک کنید
 • بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را نخ دندان بکشید
 • هر 6 ماه یک بار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید
 • در صورت نیاز، دندان‌های خود را جرمگیری کنید
 • لبنیات، سبزیجات تازه و… را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. خوردن این غذاها به استحکام دندان‌های شما کمک می‌کنند
راه‌های جلوگیری از دندان‌ درد و پوسیدگی دندان و استفاده از مسکن خانگی دندان درد

هزینه درمان پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان جزو یکی از شایع‌ترین علل مراجعه افراد به دندانپزشکی است. هزینه مربوط به پر کردن یا ترمیم دندان بستگی به عوامل مختلفی از جمله نوع مواد پر کردنی، نوع بیمه، تعداد سطوح دندان، میزان تخصص دندانپزشک و… دارد. به جای استفاده از مسکن خانگی دندان درد جهت رفع موقتی دندان درد، دندانپزشکی دیجیتال در تهران را به شما پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید در این کلینیک تمامی کارهای مربوط به سلامت دهان و دندان خود را انجام دهید.

این کلینیک با بهره‌مندی از تجهیزات پیشرفته و پرسنل متخصص، رفاه و آسایش شما را در حین درمان فراهم می‌کنند. شما می‌توانید همین حالا به صورت آنلاین از بهترین دندانپزشک غرب تهران نوبت بگیرید.

جمع بندی مقاله مسکن خانگی دندان درد

ما در این مقاله در رابطه با راهکارهای استفاده از مسکن خانگی دندان درد برای درمان درد دندان صحبت کردیم. روش‌های گفته شده در بالا تنها تسکین‌دهنده موقتی بوده و برای بررسی دقیق‌تر نیاز دارید تا به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر شما هم تجربه‌ای از داروهای خانگی برای رفع دندان درد دارید، می‌توانید زیر همین پست نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *