عمر دندان عصب کشی شده با روکش

طول عمر دندان عصب کشی شده چقدر است؟

دندان‌ها به‌عنوان یکی از مقاوم‌ترین اعضای بدن شناخته می‌شوند. با این حال امکان آسیب‌دیدگی آن‌ها وجود دارد. آسیب‌دیدگی دندان می‌تواند زمینه عفونت را ایجاد کند. بنابراین، در این مواقع عصب‌کشی یک راه درمانی مفید برای از بین بردن عفونت و مشکلات ریشه دندان است. یکی از دغدغه‌های مهم بیماران اطلاع از عمر دندان عصب کشی شده است.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد عصب‌کشی دندان و مزایای آن صحبت کنیم و به عمر دندان‌ عصب کشی شده اشاره داشته باشیم. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، کافی است تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

عصب‌کشی دندان چیست؟

در بیشتر مواقع درمان ریشه دندان با عصب‌کشی دندان امکان‌پذیر است. عصب‌کشی یک شیوه درمانی است که برای از بین بردن عفونت‌های دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش درمانی، دندانپزشک با استفاده از تجهیزات خود، پالپ آلوده و عصب دندان را برداشته و بخش داخلی دندان را تمیز می‌کند. دندانپزشک با استفاده از این شیوه درمانی می‌تواند سلامت دندان‌ها را به شما بازگرداند. عصب‌کشی دندان یک راه عالی برای بازگشت عملکرد طبیعی دندان است.

عصب ‌کشی دندان چیست؟

عمر دندان‌ عصب کشی شده چقدر است؟

یکی از دغدغه‌های مهم بیماران شناخت عمر دندان عصب کشی شده است. دندانپزشک معالج با برداشتن پالپ و عصب  آلوده قادر است تا درد دندان را کاهش داده و دندان‌ها را به‌راحتی عصب‌کشی کند. درمان موفق ریشه دندان باعث می‌شود تا بدون درد بتوانید به فعالیت روزمره خود ادامه دهید.

در صورتی که عصب‌کشی دندان توسط دندانپزشک باتجربه انجام شود، برای سال‌های طولانی عمر خواهد کرد.

این امر نشان می‌دهد که بهره‌گیری از یک دندانپزشک باتجربه دارای اهمیت است. اگر بخواهید بهترین نتیجه را از عصب‌کشی دریافت کنید، می‌توانید از دندانپزشکی دیجیتال در تهران بهره‌مند شوید. وجود تجهیزات پیشرفته باعث می‌شود تا دوران نقاهت کوتاه‌تری را تجربه کنید.

مزایای عصب‌کشی

عصب‌کشی دندان می‌تواند مزیت‌های زیادی برای بیماران داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • از بین بردن آلودگی‌ و عفونت دندان
 • از بین بردن دردهای دندان
 • بهبود سلامت دهان و دندان
 • بازیابی سلامت دندان‌های آلوده
 • جلوگیری از جراحی دهان و دندان
 • جلوگیری از نیاز به کشیدن دندان

هر کدام از موارد گفته شده یک ویژگی کلیدی در عصب‌کشی محسوب می‌شوند که مورد توجه بسیاری از بیماران هستند.

چه مواردی بر طول عمر عصب‌کشی دندان موثر هستند؟

موارد زیادی وجود دارند که می‌توانند بر روی طول عمر دندان‌ عصب کشی شده موثر باشند. برای مثال عمر دندان عصب کشی شده با روکش به نسبت حالت عادی بیشتر است. از عوامل مهمی که در میزان موفقیت عصب‌کشی دندان تاثیرگذار هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وارد شدن ضربه به دندان یا صورت می‌تواند منجر به ورود انواع باکتری در دهان و دندان شود که این امر باعث کاهش طول عمر دندان‌های عصب‌کشی شده خواهد شد.
 • در صورتی که تاج دائمی به‌درستی قرار نگرفته باشد، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در دندان شود.
 • آلودگی دندان در حین درمان نیز به‌عنوان یک عامل کلیدی و تاثیرگذار در طول عمر دندان‌ عصب کشی شده است.

از سایر عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت عصب‌کشی

یکی از عوامل موثر در افزایش طول عمر دندان‌ عصب کشی شده، کیفیت آن است. سرعت ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده پس از عصب‌کشی نیز در این امر موثر هستند.

این موضوع نشان می‌دهد که ترمیم دندان با استفاده از تاج دائمی باید در مراجعه دوم و بدون معطلی انجام شود.

متفاوت بودن دندان‌ها

باید بدانید که همه دندان‌ها مانند هم نیستند؛ چرا که دندان‌های جلویی دارای یک ریشه بوده و دسترسی به آن‌ها آسان‌تر است. نیروی گزش وارده شده به دندان‌های عقبی به دلیل دو یا سه ریشه بودن آن‌ها کمتر است. این عوامل می‌توانند بر طول عمر دندان‌ عصب کشی شده موثر باشند.

به‌عنوان مثال، در بسیاری از موارد دندان‌های جلویی پس از درمان نیاز به تاج دائمی ندارند.

تغییرات مختلف در طول زمان

طبق تحقیقات انجام شده می‌توان گفت که رابطه مستقیمی میان سن و مقاومت دندان وجود دارد. با افزایش سن قدرت ریشه دندان‌ها کاهش پیدا می‌کند که این امر می‌تواند بر عمر دندان عصب کشی شده موثر باشد.

گاهی لازم است که برای حمایت و تقویت عصب‌کشی، یک بست در داخل ریشه دندان قرار بگیرد. این بست مانع ایجاد ضربات و لرزش‌های مختلف به دندان می‌شود که باعث حفظ کیفیت دندان عصب کشی شده خواهد شد.

هزینه عصب کشی دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

راه‌های افزایش ماندگاری دندان عصب‌کشی شده

برای افزایش ماندگاری دندان‌های عصب‌کشی شده راهکا‌رهای مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت:

 • اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک معالج تمام مراحل عصب‌کشی را برای شما انجام داده باشد. پس از خارج کردن باکتری بهتر است جهت تثبیت عصب‌کشی انجام شده، از تاج دائمی استفاده شود.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید؛ چرا که استفاده از نخ دندان و دهانشویه باعث بهبود وضعیت عصب‌کشی خواهد شد.
 • نمی‌توانید انتظار داشته باشید که دندان‌های شما تا ابد سالم و ایمن باقی بمانند. ممکن است بنا به مشکلات مختلف حفره‌های ریزی درون دندان ایجاد شود. بهتر است در این مواقع به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • در صورت شکسته شدن دندان یا ایجاد آبسه، کافی است در سریع‌ترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید. 
عمر دندان عصب کشی شده با روکش

خرابی دندان‌های عصب‌کشی شده باعث ایجاد چه مشکلاتی می‌شود؟

باید دقت کنید که عمر دندان عصب کشی شده بستگی به مراقبت‌های شما دارد. خراب شدن دندان عصب کشی شده باعث ایجاد عفونت جدید خواهد شد. بنابراین، در صورت وجود عفونت بهتر است برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

در بسیاری از موارد دندانپزشک باید کانال ریشه دندان را جهت خارج کردن عفونت به صورت کامل از بین ببرد. در برخی از موارد دندانپزشک با انجام عمل اپیکواکتومی سعی می‌کند تا ریشه دندان را تحت درمان قرار دهد.

این شیوه درمانی توسط دندانپزشک زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به حفظ دندان باشد. باید بدانید که عمل اپیکواکتومی در بیشتر اوقات موفقیت‌آمیز است.

جمع‌بندی

عصب‌کشی دندان یک شیوه کارآمد برای خارج کردن عفونت دندان است. عمر دندان عصب کشی شده یک دغدغه مهم در میان بیماران است. در این مقاله در مورد شیوه‌های افزایش عمر دندان‌ عصب کشی شده صحبت کردیم. اگر بخواهید درمان ریشه دندان را به بهترین شکل انجام دهید، کافی است با شناخت کلینیک مناسب، به سراغ بهترین دندانپزشک بروید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *