مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل

مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل و اقدامات پس از کشیدن دندان

مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل فوق‌العاده دارای اهمیت است. معمولاً در این مورد تدابیر مختلفی از طرف دندانپزشک به بیمار توصیه می‌شود که باید به‌دقت انجام شوند.کشیدن دندان به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که از جمله آن‌ها می‌توان به پوسیدگی دندان اشاره کرد.

اما دندان عقل، که افراد در حالت عادی مشکل خاصی با آن ندارند نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. به‌طور کلی، این رویش مشکل‌دار دندان عقل است که سبب درد شدید آن می‌شود. چه‌بسا افراد را ناچار به کشیدن هر چهار دندان عقل می‌کند. مهم‌تر از هر چیزی مراقبت است که در این مقاله قصد داریم در این خصوص صحبت کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل

طبیعتاً وقتی دندان عقل دچار درد می‌شود و حتی ممکن است به سایر دندان‌ها نیز سرایت کند، در گام اول باید به‌وسیله‌ پزشک معالج مورد بررسی قرار بگیرد. برای این منظور احتمال استفاده از تصاویر رادیوگرافی وجود دارد که دندان به‌صورت کامل مورد بازبینی قرار بگیرد.

همان‌طور که می‌دانید، دندان‌ها باید هر چند وقت یک بار مورد بررسی قرار بگیرند تا در صورت بروز مشکل خیلی سریع درمان آن‌ها شروع شود. البته در خصوص زمان کشیدن دندان عقل نمی‌توان زمان دقیقی برای همه‌ افراد در نظر گرفت؛عوامل مختلفی در این خصوص نقش خواهند داشت.از جمله آن‌ها می‌توان به نحوه بیرون زدن دندان عقل از لثه، وضعیت دیگر دندان‌ها، شدت عفونت دندان عقل و مواردی از این دست اشاره کرد.

به‌طور کلی، آنچه مسلم است نحوه‌ مراقبت بعد از کشیدن دندان است که برای همه‌ افراد پس از کشیدن دندان یکسان خواهد بود. کافی است طبق دستورالعملی که در ادامه به آن می‌پردازیم، رفتار شود.

آخرین تعرفه و قیمت کشیدن دندان عقل

دلایل کشیدن دندان عقل

اگر چه ممکن است دندان عقل هیچ مشکلی برای افراد ایجاد نکند. اما احتمال اینکه دندانپزشک پس از بررسی به کشیدن این دندان رأی دهد وجود دارد. دندانپزشک برای کشیدن دندان عقل حتماً دلایل محکمی خواهد داشت که ما در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

درمان پیشگیرانه

ممکن است هیچ مشکلی با دندان عقل‌تان نداشته باشید. بررسی‌ها نشان ‌دهد که دندان عقل در مسیر رشد خود گیر کرده یا نهفته باشد. نهفتگی دندان به این معناست که دندان توانایی بیرون آمدن از لثه را ندارد و این موضوع ممکن است علت‌های مختلفی داشته باشد. مانند گیر کردن در بافت دندان، مسدود شدن راه دندان به‌وسیله دیگر دندان‌هایی که کج درآمده‌اند و مواردی از این دست.

بنابراین، در این گونه مواقع بهتر است که دندان عقل بیرون آورده شود تا در آینده مشکل خاصی را ایجاد نکند. واضح است که مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل مهم است و باید به‌دقت انجام شود.

درد کشیدن دندان عقل

عفونت لثه

اگر دندان‌های عقل نهفته باقی بمانند، می‌توانند سبب عفونت لثه شوند. به‌طور کلی، نصفه و نیمه بیرون زدن دندان عقل سبب گیر کردن غذا بین لثه و دندان می‌شود که این موضوع در نهایت عفونت لثه را در پی دارد.

ضمناً ناگفته نماند که دندان‌های نیمه‌نهفته باعث ایجاد شیار در اطراف دندان می‌شوند که در نتیجه محل مناسبی برای نفوذ باکتری خواهد بود که همه‌ این موارد به عفونت لثه منجر می‌شوند که طبیعتاً نیاز به بررسی و درمان دارد و واضح است که پس از کشیدن دندان عقل باید مراقبت بعد از کشیدن دندان را نیز به‌طور کامل در نظر گرفت.

سیاه شدن لثه بیانگر چیست؟

آسیب‌دیدگی دندان‌های مجاور

درد کشیدن دندان عقل فوق‌العاده زیاد است؛ مخصوصاً اگر به سایر دندان‌ها نیز سرایت کند. در واقع تمیز کردن دندان‌های عقب دهان به نسبت سایر دندان‌ها سخت‌تر است؛ چرا که دسترسی مسواک به اطراف دندان عقل با دشواری بیشتری انجام می‌شود. به همین دلیل ممکن است ذرات غذا یا باکتری‌ها به‌سرعت گسترش پیدا کنند و در بلندمدت سبب آسیب‌دیدگی همه دندان‌ها به‌خصوص دندان‌های مجاور دندان عقل شوند.

 در این شرایط، احتمال آسیب‌دیدگی دندان‌های کناری دندان عقل افزایش پیدا می‌کند که بهترین راه‌حل کشیدن درد عقل است. پس از آن نیز باید به مراقبت بعد از کشیدن دندان پرداخت.

جایگاه نامناسب دندان عقل

ممکن است بعضی از دندان‌های عقل به دلیل جایگاه نامناسبی که پیدا می‌کنند به بافت‌های نرم دهان آسیب وارد کنند. گاز گرفتن گونه، زخم شدن دهان و مواردی از این دست از علائم این نوع آسیب دندان عقل هستند که هر چه سریع‌تر باید مورد بررسی قرار بگیرند تا مشکلات دیگری ایجاد نشود.

به‌طور کلی، این مشکل عملکرد فک و جویدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اگر درمان نشود، حتی ممکن است به عفونت‌های لثه منجر شود. حتی پس از کشیدن دندان عقل و مراقبت بعد از کشیدن دندان عوارض خسته‌کننده‌ای بر جای خواهد گذاشت.

مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل

اینکه به چه دلیلی دندان عقل کشیده می‌شود، شاید چندان اهمیت نداشته باشد؛ اما موضوع مهم‌تر نحوه مراقبت از دندان پس از جراحی است که باید به‌طور کامل در نظر گرفته شود.

در ادامه به مهم‌ترین عوارض و مشکلاتی که ممکن است پس از کشیدن دندان عقل رخ دهد اشاره می‌کنیم و سپس به نحوه مراقبت نیز خواهیم پرداخت:

1.خونریزی

خونریزی از جمله عوارض پس از کشیدن دندان عقل است که در این صورت باید از گاز مرطوب استفاده کرد. در واقع نگهداری این گاز حداقل تا نیم ساعت داخل دهان توصیه می‌شود و همچنین تا حداقل 24 ساعت ناحیه جراحی‌شده نباید تحت فشار قرار بگیرد. به‌طور کلی، استفاده از نی برای خوردن مایعات بهترین کاری است که می‌توان انجام داد. ضمن اینکه خوردن مایعات داغ نیز مراقبت بعد از کشیدن دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

2.تورم

پس از کشیدن دندان عقل، تورم از جمله عوارضی است که احتمالاً رخ می‌دهد. برای بررسی و بهبود این مورد کافی است که از یک کیسه یخ بهره ببرید. در واقع کیسه یخ به مدت 10 دقیقه بر روی محل تورم قرار داده شود و سپس 20 دقیقه آن را برداشته و این دوره را چندین بار در شبانه روز تکرار کنید تا تورم ایجادشده کاهش یابد. البته در این خصوص می‌توانید از راهنمایی‌های پزشک متخصص نیز استفاده کنید.

3.درد

طبیعتاً درد پس از کشیدن دندان عقل وجود دارد که برای کاهش آن می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که تأثیر این نوع داروها زمانی است که قبل از شروع درد آن را مصرف کنید.

به‌طور کلی، مراقبت بعد از کشیدن دندان برای کاهش درد فقط با استفاده از داروهای مسکن قابل انجام است که البته توصیه اکید داریم که با نظر متخصص این کار را انجام دهید.

4.اختلال در غذا خوردن

طبیعتاً وقتی دندان کشیده می‌شود یکی از مشکلات افراد در نحوه غذا خوردن است. در واقع در این گونه مواقع توصیه می‌شود که با قسمت‌های دیگر دندان غذا خورده شود. با اینکه این کار دشوار است؛ اما به هر صورت باید رعایت شود. ضمناً مصرف الکل و نوشیدنی گرم نیز تا حداقل 48 ساعت ممنوع است تا آرامش نسبی به دندان برگردد.

5.ایجاد حفره

در بعضی از موارد پس از کشیدن دندان عقل ممکن است به جای اینکه حفره دهان با خون پر شود، خالی بماند. در واقع در صورتی که این کار شکل نگیرد، زخم یا درد ایجاد شده دیرتر بهبود پیدا می‌کند و زمانی که این حفره خالی می‌ماند، در اصطلاح پدیده حفره خشک شکل گرفته است که اگر به پزشک مراجعه نشود، احتمال ایجاد بوی بدن دهان وجود خواهد داشت و بسیار آزاردهنده است.

لزوم استفاده از بهترین دندانپزشک

دندان‌ها عضو بسیار حساسی در بدن هستند که باید مرتب به آن‌ها رسیدگی شود. از این رو، وقتی دندان‌ها دچار مشکلاتی مانند عفونت، پوسیدگی و… می‌شوند، طبیعتاً باید از دندانپزشکان باتجربه استفاده کرد؛ خصوصاً در زمان کشیدن دندان عقل که به نسبت کشیدن دیگر دندان‌ها کار دشوارتری است.

ضمن اینکه بهتر است که استفاده از کلینیک‌های تخصصی‌تر با تجهیزات مناسب نیز در دستور کار قرار داشته باشد که انجام جراحی دهان و دندان در یک شرایط ایده‌آل باشد.

گفتنی است که در حال حاضر دندانپزشکان زیادی وجود دارند که می‌توانند کشیدن دندان عقل را در بهترین زمان تشخیص و انجام دهند. موارد مراقبت بعد از کشیدن دندان را نیز به‌طور کامل به بیماران گوشزد خواهند کرد تا روند بهبود بیماری در بهترین شرایط ممکن شکل بگیرد.

بهترین دندانپزشک در غرب تهران

جمع‌بندی درباره مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل

همان‌طور که اشاره کردیم، مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل فوق‌العاده دارای اهمیت است. اما قبل از هر چیزی به یک دندانپزشک با تجربه نیاز است. توصیه می‌کنیم از خدمات بهترین دندانپزشک در غرب تهران استفاده کنید؛ چرا که در کنار تجربه‌ فوق‌العاده‌ای که دارند از امکانات و تجهیزات مناسبی نیز برخوردارند. دندانپزشکان متخصص به‌خوبی می‌توانند متقاضیان و بیماران را در بهترین شرایط درمان کنند.

دکتر حسینی به‌عنوان بهترین دندانپزشک در غرب تهران با ارائه مشاوره قبل از هر گونه درمان به شما در درمان سریع مشکلات دهان و دندان و نیز کشیدن دندان عقل و مراقبت‌های بعد از آن کمک می‌کند. تجربیات، نظرات و سوالات خود را در خصوص کشیدن دندان عقل و مراقبت‌های بعد از آن زیر همین پست با ما در میان بگذارید.

دندان عقل نهفته چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *