هزینه عصب کشی دندان

هزینه عصب کشی دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

عصب کشی یا درمان ریشه دندان یک روش تخصصی دندانپزشکی است که برای درمان عفونت در مرکز دندان استفاده می‌شود. هزینه عصب کشی دندان نباید درمان دندان آسیب‌دیده را به تاخیر بیندازد. در صورتی که هزینه عصب کشی و پرکردن دندان در قبال احیای دندان ازدست‌رفته و مشکلات و هزینه‌های بعدی آن بسیار مقرون‌به‌صرفه است. هزینه عصب کشی دندان کودکان نیز در مقایسه با هزینه عصب کشی دندان دائمی کمتر است. برای روشن شدن این مطلب بهتر است تا پایان مقاله همراه ما باشید.

مشکلات دندانی بی‌خبر رخ می‌‌دهند و باعث نگرانی می‌شوند. نه‌تنها درد دندان؛ بلکه هزینه‌های بالای درمان نیز سبب نگرانی خواهد شد. با این حال، واقعیت این است که اکثر مردم از هزینه واقعی درمان ریشه دندان اطلاع ندارند. آن‌ها فقط آن را مبلغ بالایی فرض می‌کنند و سعی می‌کنند تا زمانی که می توانند درمان را به تعویق بیندازند.

اما این تعویق نیز نتیجه معکوس دارد؛ زیرا ممکن است مشکل بدتر شود و قبل از درمان ریشه دندان نیاز به درمان اولیه اساسی داشته باشد. بهترین دندانپزشکی دیجیتال در تهران می‌تواند بعد از بررسی وضعیت دندان‌های بیماران بهترین، نوین‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه درمانی را به مراجعان خود ارائه کند.

چرا به عصب کشی نیاز است؟

درمان ریشه یا عصب کشی زمانی لازم است که باکتری بد دهان به ریشه دندان حمله کند و دندان دیگر نتواند خود را ترمیم کند. هر نوع آنتی بیوتیک و مسکن به تضعیف یا قطع کوتاه‌مدت علائمی مانند درد، آبسه و… کمک می‌کنند. بدون درمان ریشه، عفونت می‌تواند به استخوان فک و سایر نقاط بدن سرایت کند و نیز خطر از بین رفتن دندان بسیار زیاد است.

در گذشته تنها درمان این مشکل کشیدن دندان بود. به نظر بهترین دکتر ایمپلنت دیجیتال در تهران، کشیدن می‌تواند عوارض دیگری ایجاد کند. در محل دندان کشیده‌شده شکافی ایجاد می‌شود که برای پوشاندن آن به ایمپلنت یا بریج نیاز است. البته دندانپزشک متخصص همیشه بهترین راه درمانی را به بیماران خود توصیه می‌کند.

عصب کشی درمان دردناکی نیست و می‌تواند دندانی را که به‌طور کامل از بین رفته نجات دهد. عفونت در مرکز دندان (ریشه) توسط باکتری‌های بدی به وجود می‌آید که در دهان انسان زندگی و به دندان حمله می‌کنند. این مشکل می‌تواند بعد از پوسیدگی دندان، پر کردن غیراصولی، آسیب به دندان‌ها در نتیجه ضربه، مانند زمین خوردن و… ایجاد شود.

ساختمان دندان چگونه است؟

هر دندان از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. تاج قسمت بالایی دندان است که در دهان قابل مشاهده است. ریشه تا استخوان فک کشیده می‌شود و دندان را در موقعیت خود محکم می‌کند. همچنین، ساختار دندان شامل موارد زیر است:

 1. مینا: پوشش سخت بیرونی
 2. عاج: ماده نرم‌تری است که مینای دندان را نگه می‌دارد و بیشتر دندان را تشکیل می‌دهد.
 3. سیمان: ماده سختی است که سطح ریشه را می‌پوشاند.
 4. پالپ دندان “pulp”: بافت نرم در مرکز دندان است؛ قسمتی که رگ‌های خونی و عصب دندان در آن قرار دارد.

سیستم کانال ریشه شامل پالپ دندان است و از تاج دندان تا انتهای ریشه امتداد دارد. یک دندان می‌تواند بیش از یک کانال ریشه داشته باشد.

چه زمانی به عصب کشی دندان نیاز است؟

درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان زمانی ضروری است که اشعه ایکس دندان نشان دهد که پالپ در اثر عفونت باکتری‌ها صدمه دیده و پالپ به وسیله باکتری بد دهان آلوده شده است. این امر ممکن است باعث التهاب شود و باکتری فرصت تکثیر و گسترش پیدا کند. نشانه‌های عفونت در پالپ عبارت‌اند از:

 1. درد هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی سرد یا گرم
 2. موقع گاز گرفتن یا جویدن
 3. لق شدن دندان

با تکثیر و گسترش عفونت، این علائم معمولا با نابود شدن پالپ دندان ناپدید می‌شوند و به نظر می‌آید که دندان بهبود پیدا کرده است. در واقع عفونت از راه سیستم کانال ریشه به سایر دندان‌ها سرایت می‌یابد. علائم دیگری مانند بازگشت درد هنگام جویدن و گاز گرفتن، ورم لثه‌ها در نزدیکی دندان آسیب‌دیده، ترشح چرک و عفونت از دندان آسیب‌دیده، گونه یا فک ملتهب می‌شود. در نهایت رنگ دندان تیره‌تر می‌شود.

خطرات سهل‌انگاری در مراجعه به دندانپزشکی

در صورت بروز درد دندان مهم است که در اسرع وقت به دندانپزشک متخصص مراجعه شود. اگر دندان بیمار عفونی شده باشد، پالپ به خودی خود بهبود نخواهد یافت. رها کردن دندان عفونی‌شده در دهان ممکن است وضعیت را بدتر کند. همچنین، ممکن است در صورت ایجاد عفونت در دندان شانس کمتری برای اثربخشی درمان ریشه وجود داشته باشد.

آنتی‌بیوتیک‌ها به‌تنهایی برای درمان عفونت‌های باکتریایی در درمان عفونت ریشه موثر نیستند. آن‌ها می‌توانند به درمان عفونتی کمک کنند که فراتر از ریشه در حال انتشار است و باعث تورم می‌شود.

میزان هزینه عصب کشی دندان چقدر است؟

نیاز به عصب کشی می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد، از قبیل:

 1. دندان‌هایی با پر کردن حفره بزرگ
 2. بیماری شدید لثه
 3. پوسیدگی عمیق دندان
 4. ترک دندان
 5. ضربه ناگهانی و آسیب‌های دندان
 6. سایر عفونت‌های شدید دندان یا لثه

روش درمانی عصب کشی امکان دارد برای برخی ترسناک باشد؛ اما هزینه درمان دندان می‌تواند بیشتر از آن  نگران‌کننده باشد؛ به ویژه اینکه اغلب بیمه‌ها از این دست درمان‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.

اگر دندانپزشک متخصص درمان ریشه را پیشنهاد داده، پس انجام درمان حتما ضروری است. چنانچه درمان صورت نپذیرد، عفونت دندان به سایر نقاط بدن می‌تواند انتشار یابد. اگر عفونت به یکی از بخش‌های حیاتی بدن انتقال یابد، برای سلامتی خطرناک است و یک تهدید زندگی محسوب خواهد شد.

عوامل تاثیرگذار بر هزینه عصب کشی دندان

در اینجا به عواملی اشاره خواهیم کرد که بر هزینه واقعی درمان ریشه تأثیر می‌گذارد:

وضعیت دندان

اگر دندانی ترک خورده باشد و نیاز به مراجعه برای درمان ریشه وجود دارد، هزینه عصب کشی با درمان عفونت و تورم متفاوت است. این موضوع به این دلیل است که دندانپزشک متخصص باید قبل از شروع عصب کشی عفونت را درمان کند و با تورم مقابله کند. تعداد مراجعه بیمار نیز در صورت عفونت شدید می‌تواند افزایش یابد. در حالت عادی، درمان ریشه دندان را در یک جلسه می‌توان تکمیل کرد.

نوع دندان

بنا به دلایلی، این موضوع برای اکثر مردم تعجب‌آور است؛ زیرا نمی‌دانند نوع دندان چگونه بر درمان تأثیرگذار است. با این حال، رسیدگی به دندان‌های جلو در مقایسه با دندان‌های آسیاب آسان‌تر است، نه به دلیل موقعیت آن‌ها در دهان؛ بلکه به دلیل تعداد کانال‌های ریشه دندان. دندان‌های جلو یک کانال دارند؛ در حالی که دندان‌های آسیاب سه کانال دارند. این تفاوت می‌تواند سطح قیمت را افزایش دهد.

عمق آسیب یا پوسیدگی

از آنجا که عصب کشی جزو جراحی دهان و دندان به حساب می‌آید، میزان پوسیدگی دندان می‌تواند تعیین‌کننده سطح قیمت باشد؛ زیرا هزینه فقط یک سوراخ جزئی با پوسیدگی عمیق یا شکستگی‌های بزرگ‌تر متفاوت است. به همین علت مراجعه به‌موقع به دندانپزشک متخصص در بروز پوسیدگی دندان برای درمان بهتر و همین‌طور صرفه‌جویی در هزینه‌ها بسیار کارساز است.

نوع مواد پر کردن دندان (آمالگام)

مواد گوناگونی برای پر کردن دندان عصب کشی شده کاربرد دارد. آمالگام ماده‌ای تیره تا حدودی نقره‌ای رنگ است و برای دندان‌های عقب استفاده می‌شود. برای دندان‌های جلو روکش کاربرد دارد. کامپوزیت نیز از موادی است که برای دندان جلو به کار می‌رود. هزینه عصب کشی و پرکردن بر اساس مواد مذکور متغیر است.

ممکن است بیمار بخواهد در درمان ریشه دندان خود به دلیل اینکه فکر می‌کند پرهزینه است، صرفه‌جویی کند. به توصیه بهترین دکتر ایمپلنت سعادت آباد، هزینه عصب کشی دندان در برابر هزینه‌های بعدی از بین رفتن دندان به مراتب مقرون‌به‌صرفه‌تر است. شخص باید روی یافتن دندانپزشک متخصص ریشه تمرکز کند. با مراجعه به بهترین دندانپزشک در غرب تهران می‌توان با خیالی آسوده به درمان ریشه دندان خود اقدام کرد و از جدیدترین روش‌های درمانی بهره برد.

هزینه عصب کشی دندان کودکان

دندان‌های شیری کودکان نیز تمام اجزای دندان‌های دائمی را دارند؛ از قبیل ریشه، عاج، عصب دندان و مینا. اگر دندان‌های شیری کودکان به هر دلیلی پوسیده باشند یا بنا به علت‌های دیگر از دست بروند، ممکن است باعث خالی شدن جای دندان در لثه و رویش بی‌نظم دندان‌های دائمی ‌شوند. بنابراین بهتر است که در زمان پوسیدگی و خرابی دندان‌های کودک، درمان‌های متناسب و بهنگام انجام شوند. هزینه عصب کشی دندان کودکان نیز بستگی به مقدار خدماتی که دندانپزشک متخصص عرضه می‌کند، متغیر است.

بهبودی پس از عصب کشی (درمان ریشه)

مراقبت بعد از عصب کشی دندان در بهبودی بیمار بسیار اهمیت دارد. پس از درمان نهایی، دندان ترمیم‌شده نباید دردناک باشد، اگرچه ممکن است بیمار برای چند روز احساس درد کند.

برای تسکین هر گونه ناراحتی می‌توان از مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کرد. اگر بعد از استفاده از مسکن‌ها همچنان درد یا تورم وجود داشت باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد. در اکثر موارد می‌توان از نیاز به درمان بیشتر ریشه دندان با موارد زیر جلوگیری کرد:

 1. آموختن  نحوه مراقبت از دندان و لثه    
 2. رعایت بهداشت اصولی و درست دهان و دندان
 3. پرهیز از غذاهای قندی و نشاسته‌ای
 4. ترک تنباکو مانند سیگار، قلیان و…

سخن پایانی درباره هزینه عصب کشی دندان

عصب کشی دندان یا درمان ریشه درمانی است که در داخل دندان انجام می‌شود. در طی این فرایند می‌توان اعصاب، رگ‌های خونی، باکتری‌ها و سموم را از دندان خارج کرد. هدف از عصب کشی پس از تمیز کردن مرکز دندان، نجات دندانی است که پالپ آسیب‌دیده یا مرده دارد (قسمت داخلی دندان.)

عصب کشی یک روش تخصصی است؛ بنابراین، درد بعد از درمان ریشه طبیعی است. عصب کشی شامل تمیز کردن عمیق داخل کانال‌ها (محفظه داخلی ریشه) دندان است که به نوبه خود می‌تواند اعصاب و لثه‌ اطراف را تحریک کند.

درد نباید برای همیشه ادامه داشته باشد. در واقع، عصب کشی دندان برای کمک به جلوگیری از درد ناشی از پوسیدگی یا شکستگی دندان است. تجربه درد خفیف تا متوسط برای چند روز پس از عصب کشی یا درمان ریشه طبیعی است. هر گونه درد فراتر از این نقطه ممکن است نیاز به تمیز کردن اضافی کانال‌ها یا سایر روش‌ها توسط دندانپزشک متخصص داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *