ارتودنسی دیجیتال چیست

ارتودنسی دیجیتال چیست؟

در جواب ارتودنسی دیجیتال چیست باید بگوییم یک شیوه نوین در ارائه خدمات دندانپزشکی است که بیمار می‌تواند قبل از شروع درمان، نتیجه کار را مشاهده کند. پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است تا دندانپزشکان بتوانند قبل از شروع درمان، شیوه حرکت دندان‌ها و درمان نهایی را به بیماران نمایش دهند. انجام یک ارتودنسی اصولی می‌تواند بر روند درمانی بسیار موثر باشد.

مزیت‌های استفاده از دندانپزشکی دیجیتال به قدری است که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از بیماران قرار گرفته است. در صورتی که می‌خواهید در مورد ارتودنسی به شیوه دیجیتال بیشتر بدانید، بهتر است تا پایان همراه ما باشید.

ارتودنسی دیجیتال چیست؟

در ارتودنسی دیجیتال چیست، دندانپزشک به جای استفاده از مراحل دستی، کار را به‌‌صورت دیجیتالی پیش می‌برد. این شیوه باعث می‌شود تا بیمار بتواند از روند درمان خود و نتیجه کار آگاهی پیدا کند.

دندانپزشک با استفاده از سیستم‌های اسکن و تصویربرداری دیجیتالی، روند درمانی را ثبت و دنبال می‌کند. پرینترهای سه‌بعدی در ارتودنسی دیجیتال راهکار موثری برای اسکن وضعیت کلی بیمار هستند. ابزارهای دیجیتالی به دندانپزشک این امکان را می‌دهند که بعد از تجزیه و تحلیل بتواند طرح درمانی خود را برنامه‌ریزی و انتخاب کند.

مزایای ارتودنسی دیجیتال چیست؟

استفاده از فناوری‌های نوین در دندانپزشکی می‌تواند برای دندانپزشک و بیمار بسیار سودمند باشد. دندانپزشکی دیجیتال به روند درمانی بسیار کمک خواهد کرد؛ چرا که استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، دوران نقاهت را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. از مزایای ارتودنسی به شیوه دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیش‌بینی دقیق روند درمانی با استفاده از ابزارهای پیشرفته
 • افزایش آگاهی بیمار از نحوه اجرای تکنیک‌های ارتودنسی
 • ارائه بالاترین سطح از کیفیت درمانی
 • اجرای سریع‌ شیوه درمان انتخاب‌شده
 • کاهش تعداد خطاهای دندانپزشک
 • کوتاه شدن طول درمان و قابل تکرار بودن استانداردهای کیفی در روند درمانی

مراحل انجام ارتودنسی دیجیتال

در ارتودنسی دیجیتال چیست روند درمانی ارتودنسی به شیوه دیجیتال شامل چند مرحله اساسی است که در این بخش قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم:

مشاوره اولیه

اولین قدم برای بیمار این است که در جلسه مشاوره شرکت کند. متخصص ارتودنسی تمامی شرایط بیمار را مطالعه می‌کند و موارد که اهمیت زیادی دارند برای متقاضی مطرح می‌شوند.

اسکن سه‌بعدی

در ابتدای شروع ارتودنسی دندانپزشک به کمک اسکن سه بعدی سعی می‌کند تا از وضعیت دندان و لثه‌ها به شکل کامل مطلع شود. این اسکن به کمک دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود که بدون خطا است.

 آنالیز انجام‌شده توسط دندانپزشک به وی کمک خواهد کرد تا بتواند تکنیک‌های قابل اجرای ارتودنسی دیجیتال را برای بیمار شرح دهد.

آنالیز استخوان فک

عکس‌های دوبعدی و سه‌بعدی برای آنالیز استخوان فک بسیار کاربردی هستند. موقعیت دندان‌های بیمار در عکس‌های ثبت‌شده به‌وضوح قابل مشاهده است. دندانپزشک با بررسی استخوان فک و محل قرارگیری دندان‌ها می‌تواند شیوه درمانی مناسب را اتخاذ کند.

انتخاب شیوه درمانی مناسب

با توجه به شرایط بیمار، دندانپزشک سعی می‌کند تا بهترین شیوه درمانی را برای اجرای ارتودنسی دیجیتال انتخاب کند. انتخاب شیوه درمانی مناسب با توجه به نوع و شدت ناهنجاری متفاوت است. بنابراین درمان ارتودنسی می‌تواند به صورت ثابت یا متحرک باشد.

استفاده از ریتینر

بیمار بعد از سپری کردن طول درمان، برای این که بتواند ارتودنسی انجام‌شده را تثبیت کند، نیاز است که با نظر دندانپزشک متخصص خود از نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر استفاده کند.

ارتودنسی - دندانپرشکی دیجیتال

تکنیک‌های مدرن در ارتودنسی

در ارتودنسی دیجیتال چیست به بررسی تکنولوژی‌های مختلفی که مورد استفاده متخصصان قرار می‌گیرد اشاره می‌کنیم:

اسکنر Lythos Intraoral

استفاده از شیوه‌های قالب‌گیری برای بسیاری از بیماران امکان‌پذیر نیست. بنابراین، متخصص با توجه به شرایط بیمار از تکنولوژی اسکن استفاده ‌می‌کند تا پلاک‌های مورد نیاز خود را به دست آورد.

اشعه AcceleDent

زمانی که دندانپزشک بخواهد روند درمان را متناسب با وضعیت بیمار کاهش دهد، سعی می‎کند از اشعه استفاده کند. شاید جالب باشد بدانید که اشعه AcceleDent قادر است تا سرعت حرکت دندان‌ها را تا 50 درصد افزایش دهد.

لیزر لثه

لیزر یک شیوه درمانی ارتودنسی دیجیتال است که باعث می‌شود تا براکت‌های ارتودنسی به‌راحتی در جای مناسب قرار بگیرند. این روش کمک‌درمانی برای کسانی که دارای بافت نرم لثه هستند کاربردی است.

براکت‌های دیمون

استفاده از این تکنیک در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از بیماران قرار گرفته است. ارتودنسی دیمون باعث کاهش فشار و اصطکاک در بین دندان‌ها می‌شود و به شکل قابل توجهی مدت زمان درمان را کاهش می‌دهد. این براکت با داشتن سیستم خودکار و پیشرفته باعث می‌شود تا تعداد مراجعه بیمار به کلینیک کاهش پیدا کند.

مراقبت‌های ارتودنسی دیجیتال

در مراقبت‌های ارتودنسی دیجیتال چیست به مواردی که بیمار ارتودنسی باید برای دوران نقاهت خود برنامه‌ریزی داشته باشد پرداخته‌ایم:

 • محدودیت‌های غذایی در نظر گرفته شده باید به شکل کامل رعایت شود. خوردن غذاهای سفت می‌تواند آسیب زیادی به براکت‌های ارتودنسی وارد کند. پس، بهتر است بیمار به توصیه دندانپزشک خود توجه داشته باشد.
 • در صورتی که ورزش‌های مورد علاقه بیمار، ارتباط مستقیمی با آسیب‌های دهان و دندان دارد، بهتر است از محافظ دهان استفاده کند.
 • در صورت وارد شدن هر گونه آسیب به ارتودنسی متحرک بهتر است بیمار در سریع‌ترین زمان ممکن به کلینیک مراجعه کند.
 • رعایت کردن بهداشت دهان و دندان در دوران نقاهت ضروری است.
 • زمانی که دندانپزشک از پلاک متحرک استفاده می‌کند، بیمار باید در حفظ و نگهداری آن مراقبت کند.

سخن پایانی درباره ارتودنسی دیجیتال چیست

ارتودنسی یک شاخه از دندانپزشکی است که به درمان و اصلاح وضعیت قرارگیری دندان‌ها کمک می‌کند. با پیشرفت علم و تکنولوژی و روی کار آمدن سیستم‌های پیشرفته، دندانپزشکی دیجیتال مورد توجه بسیاری از بیماران و دندان‌پزشکان قرار گرفته است. کسانی که نیاز به اصلاح وضعیت دهان و دندان خود دارند، می‌توانند از ارتودنسی دیجیتال استفاده کنند.

با استفاده از سیستم‌های شبیه‌ساز دیجیتالی می‌توان نتیجه درمان را قبل از آغاز پیش‌بینی و مشاهده کرد. این امر باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.

برای انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. تا به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه دهیم. برای آگاهی بیشتر در باره ارتودنسی می‌توانید مقاله زیر را تا انتها مطالعه کنید.

ارتودنسی دندان چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *