ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی؛ کاربرد، مزایا و معایب

ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی فلزی سنتی، دندان‌ها را هم‌تراز، تنظیم و صاف می‌کند. با این حال، در گروه ارتودنسی نامرئی قرار دارد. به همین دلیل، به‌عنوان یک گزینه جذاب شناخته شده است. این مقاله به مروری بر کاربرد، مزایا، معایب و نتایجی که افراد می‌توانند از ارتودنسی سرامیکی انتظار داشته باشند، می‌پردازد.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی موقعیت دندان‌های نامنظم و ناهنجار را تنظیم می‌کند. کاربرد آن مانند ارتودنسی فلزی سنتی است. ارتودنسی ثابت سرامیکی همان‌طور که از نامش مشخص است از سرامیک ساخته شده و از نظر توانایی صاف کردن دندان‌ها با ارتودنسی ثابت فلزی تفاوت چندانی ندارد.

 این ارتودنسی به دلیل رنگ خود که شبیه مینای دندان طبیعی بوده، تقریبا نامرئی است. علاوه بر این، می‌توان رنگ آن را متناسب با رنگ دندان طبیعی هر فرد سفارش داد. ارتودنسی سرامیکی در طبقه‌بندی «ارتودنسی زیبایی» نیز قرار می‌گیرد. این ارتودنسی مانند ارتودنسی فلزی معمولی نصب می‌شود و با فشاری که اعمال می‌کند به‌تدریج دندان‌ها را حرکت می‌دهد تا در نتیجه لبخندی کاملا هماهنگ به دست آید. بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند این نتیجه را به شیوه‌ای عالی برای بیماران خود رقم می‌زند.

ارتودنسی سرامیکی به اندازه ارتودنسی فلزی کارآمد است و برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان عالی عمل می‌کند. این درمان می‌تواند بیشتر مشکل‌های رایج دندانی را درمان کند؛ به این معنی که توانسته مشکلات بایت، شلوغی متوسط تا پیچیده، اوربایت، اورجت، آندربایت، کراس بایت، دندان فاصله‌دار و … را درمان کند. البته انتخاب نوع درمان بسته به تشخیص دندانپزشک متخصص بیمار دارد. دکتر حسینی بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد در دندانپزشکی دیجیتال در تهران، با استفاده از تکنولوژی روز دنیا بهترین خدمات ارتودنسی را ارایه می‌دهد.

مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی

درست مانند سایر انواع درمان ارتودنسی، این نیز دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد بوده و مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد درمان، این موارد را در نظر گرفت. بیشتر نوجوانان و بزرگسالان ممکن است این نوع ارتودنسی را انتخاب کنند؛ زیرا در مقایسه با ارتودنسی فلزی سنتی کمتر به چشم می‌آیند. با این حال، آن‌ها هم مزایا و هم معایبی دارند.

مزایا

هنگام صحبت کردن یا خندیدن و… ارتودنسی سرامیکی کمتر در معرض دید است و برای بیمارانی که به دنبال درمان زیبایی هستند گزینه مناسب‌تری به شمار می‌آید. زیرا رنگ آن مشابه مینای دندان فرد است و همین موضوع آن را به یک انتخاب محبوب برای بزرگسالان تبدیل می‌کند. علاوه بر این، بریس‌های این نوع ارتودنسی این مزیت را دارند که نسبت به ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) ارزان‌تر هستند.

برخی از افراد به فلز (مانند بدلیجات) حساسیت دارند. از آنجایی که این نوع از ارتودنسی حاوی فلز کمتری است، برای این دست از افراد این درمان گزینه بهتری خواهد بود. همچنین، برای افرادی که نیاز به آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های پزشکی دارند این نوع از ارتودنسی مناسب‌تر است؛ زیرا در فرایند و نتیجه آن‌ها کمتر تداخل ایجاد می‌کند.

ارتودنسی ثابت چیست؟معرفی و بررسی انواع ارتودنسی

معایب

اگرچه ارتودنسی سرامیکی زیبایی بیشتری نسبت به فلزی دارد؛ اما همچنان دارای معایبی است. اول اینکه، رنگ آن به‌خوبی با دندان‌های سفیدتر طبیعی سازگار است تا دندان‌های متمایل به زرد. علاوه بر این، یکی دیگر از معایب آن، این است که امکان دارد با گذشت زمان به دلیل عدم رعایت بهداشت ارتودنسی کمی زردتر شود.

از معایب بعدی آن این است که نوارهای لاستیکی شفاف آن نیز به مرور زمان می‌تواند زرد شود. بنابراین، باید از غذاهایی که ممکن است آن را دچار لکه کند، مانند قهوه، میوه‌های قرمز، چای و… پرهیز کرد. یکی دیگر از معایب آن طول درمان آن است: معمولا 18 تا 36 ماه، که این ارتودنسی را به یکی از کندترین درمان‌های ارتودنسی تبدیل می‌کند. در نهایت، ارتودنسی سرامیکی نیز شکننده‌تر از نوع معمولی است؛ بنابراین، هنگام خوردن غذاهای بسیار سفت باید مراقب بود.

مقایسه ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی فلزی

جدول زیر ویژگی‌های کلیدی ارتودنسی سرامیکی و فلزی را با هم مقایسه می‌کند.

ارتودنسی سرامیکیارتودنسی فلزی
ظاهرحدودا نامرئیدر معرض دید
دواممطمئن و بادوامدوام بیشتر
کاربردمشابهمشابه
هزینهمعمولا گران‌ترمعمولا ارزان‌تر
مدت زمان و نتایجمدت زمان بیشترمدت زمان کمتر

مقایسه آن با ترازکننده‌های نامرئی (الاینر شفاف)

نوع الاینرهای شفاف با ارتودنسی سرامیکی یکسان نیستند. اگرچه هر دو موقعیت دندان‌ها را تغییر می‌دهند؛ اما می‌توان گفت الاینرها ابزار ارتودنسی پلاستیکی شفافی هستند که فرد می‌تواند هر زمان که بخواهد از آن استفاده کند یا آن را بیرون بیاورد.

در اینجا به مقایسه هر دو مورد پرداخته شده است:

ارتودنسی سرامیکیالاینر
ظاهرحدودا نامرئینامرئی
دوامبادوام‌تردوام کمتر
کاربردمی‌تواند ناهم‌تراز جدی‌تر را درمان کندناهم‌تراز خفیف‌تر را درمان می‌کند
هزینهگران‌ترارزان‌تر
مدت زمان و نتایجزمان کمتری را تا رسیدن به نتیجه صرف می‌کندزمان بیشتری را تا رسیدن به نتیجه صرف می‌کند

روش انجام

قبل از استفاده از ارتودنسی سرامیکی، فرد با یک متخصص ارتودنسی مشاوره می‌کند. بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد، دندان‌ها را کاملا معاینه کرده و با توجه به شرایط منحصربه‌فردی که بیمار دارد یک برنامه درمانی تنظیم می‌کند تا بیمار بهترین نتیجه درمانی را به دست بیاورد. از آنجا که مهارت و دانش متخصص ارتودنسی در نتیجه درمان بسیار تعیین‌کننده است، بهترین دندانپزشک در غرب تهران می‌تواند درمانی باکیفیت و موفق را به بیماران خود ارائه دهد. دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی با داشتن بهترین و مجهزترین امکانات دندانپزشکی و با تکیه بر سابقه درخشان در ارائه خدمات ارتودنسی دیجیتال پیشگام است

  • ممکن است متخصص ارتودنسی تصمیم بگیرد که فاصله‌ بین دندان‌های خلفی بیمار را اگر خیلی نامرتب و نزدیک به هم باشند، دور از هم قرار دهد. این کار فضایی را ایجاد می‌کند تا نوارهای لاستیکی بتوانند در اطراف دندان قرار بگیرند. فاصله مدنظر بین دندان‌ها در حدود یک هفته ایجاد می‌شود. متخصص ارتودنتیست در جلسه بعدی، در صورت لزوم، اسپیسرها را برمی‌دارد و در مرحله بعد، شروع به وصل کردن ارتودنسی روی دندان‌ها می‌کند.
ارتودنسی فلزی
  • برای انجام این کار، متخصص ارتودنسی از یک کشنده برای باز نگه داشتن دهان استفاده می‌کند و سپس، محلولی را روی دندان‌ها می‌زند و آن را شستشو می‌دهد. سپس، با استفاده از مقدار کمی چسب مخصوص شروع به ثابت کردن براکت‌ها روی هر دندان می‌کند و با پرتو آبی چسب را تنظیم و محکم می‌کند.
  • هنگامی که تمام براکت‌ها نصب شدند، متخصص ارتودنسی سیم کمانی را از هر براکت عبور می‌دهد. نحوه ثابت ماندن سیم در جای خود بستگی به نوع آن ارتودنسی که فرد می‌گیرد، دارد. با ارتودنسی‌های جدید خود تنظیم دیمون، یک گیره در داخل براکت‌ها وجود دارد که سیم را محکم می‌کند. در ارتودنسی سنتی، نوارهای لاستیکی در اطراف هر براکت وصل می‌شود که سیم را در جای خود نگه می‌دارد. در نهایت، متخصص ارتودنسی سیم‌ها را برش داده و فرم می‌دهد تا انتهای آن در لثه یا داخل گونه‌ها فرو نرود.

همه چیز در مورد براکت ارتودنسی

  • متخصص ارتودنسی به افراد در مورد نحوه مراقبت از دندان‌ها در طول درمان و تغذیه بعد از ارتودنسی، توصیه‌های لازم را ارائه می‌کند. همچنین، ممکن است به فرد توصیه کند برای کاهش درد پس از ویزیت، مقداری مسکن مصرف کند.
  • در مجموع، گرفتن ارتودنسی بین 90 تا 120 دقیقه طول می‌کشد و قرار دادن خود ارتودنسی حدود 10 تا 30 دقیقه است. اگر فردی ارتودنسی دیمون داشته باشد، دستگاه به مرور زمان سفت و تنظیم می‌شود. برای سایر ارتودنسی‌ها مثل ارتودنسی سرامیکی، متخصص ارتودنسی باید این کار را در جلسه‌های معاینه بعدی انجام دهد. و دندان‌ها را آرام‌آرام به موقعیت‌های درست هدایت می‌کند.

طول درمان چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی با هر نوع بریس ارتودنسی بسته به شرایط فردی متفاوت است. افرادی که خواهان تغییرات چشمگیرتری در موقعیت دندان‌های خود بوده یا دارای مشکلات تراز دندانی پیچیده‌تری هستند، دوره درمانی طولانی‌تری خواهند داشت. این موضوع در تمام درمان‌های ارتودنسی مانند فلزی و ارتودنسی سرامیکی و… صدق می‌کند و این درمان می‌تواند بین شش ماه تا چند سال طول بکشد.

نحوه ی مراقبت چگونه است؟

در صورت انتخاب این گزینه درمانی، یادگیری نحوه سفید و تمیز نگه داشتن آن از اهمیت حیاتی برخوردار است. در بعضی از موارد، براکت‌های ارتودنسی ممکن است به مرور زمان لکه‌دار شوند. بنابراین، باید مراقب بود تا از زرد شدن آن جلوگیری کرد. علاوه بر این، مهم است که مراقبت کرد تا از شکستگی آن نیز پیشگیری شود؛ زیرا ارتودنسی سرامیکی  ظریف‌تر از سایر دستگاه‌های ارتودنسی است.

برای اینکه براکت‌های سرامیکی مدت طولانی‌تری سفید نگه داشته شوند، باید از خوردن غذاهایی با رنگ قوی که می‌توانند آن را لکه‌دار کند، اجتناب کرد. کشیدن قلیان و سیگار همیشه از نظر بهداشتی منع می‌شود؛ اما در مورد ارتودنسی سرامیکی نیز می‌تواند ظاهر براکت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تغییر رنگ سریع‌تر آن شود.

از آنجا که ارتودنسی سرامیکی شکننده‌تر از نوع فلزی است، باید از مصرف غذاهای سفت و چسبناک مانند آب‌نبات، آدامس و .. دوری کرد. همچنین، باید مراقب بود که به‌طور مستقیم به میوه‌های سفت گاز نزد و به جای آن باید میوه را قطعه‌قطعه کرده و بعد مصرف کرد.

سخن پایانی درباره ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی ثابت فلزی سنتی، دندان‌ها را مرتب، تنظیم و صاف می‌کند و می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات عدم هم‌ترازی دندان‌ها، از جمله موارد شدیدتر مانند آندربایت و اوربایت را درمان کند.

مردم اغلب Ceramic Orthodontics را به دلایل زیبایی انتخاب می‌کنند؛ زیرا هم‌رنگ دندان است و کمتر از ارتودنسی فلزی دیده می‌شود. ارتودنسی سرامیکی در طیف‌های مختلف سفید وجود دارد و می‌تواند دقیقا با رنگ مینای دندان‌ها مطابقت داشته باشند. با این حال، ممکن است قیمت آن بیشتر از ارتودنسی فلزی باشد؛ اما لبخندی گیرا و جذاب به افراد می‌بخشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *