بهداشت ارتودنسی

بهداشت ارتودنسی چطور و چگونه؟

بهداشت ارتودنسی در درمان ارتودنسی بسیار ضروری است. صرفنظر از اینکه در حال حاضر تحت درمان ارتودنسی هستید یا خیر، رعایت بهداشت دهان و دندان همیشه از ارکان مهم سلامتی بوده و هست. دهان پنجره بدن است، برای حفظ سلامت دندان‌ ها و لثه‌، مراقبت کافی از دهان باید به بخش منظمی از برنامه روزانه در طول زندگی شما تبدیل شود. بهداشت ارتودنسی نیز ضروری است و چه‌بسا اهمیت بیشتری را طلب می‌کند. پس، این مقاله را از دست ندهید.

چرا بهداشت ارتودنسی نقش مهمی دارد؟

فضاهای تنگ بین براکت‌ها، سیم‌ها و سایر وسایل روی دندان‌ها محلی عالی برای به دام افتادن ذرات غذا است. اگر ذرات غذا خیلی طولانی بمانند، می‌تواند به‌سرعت منجر به رشد باکتری‌ها و تشکیل پلاک و نهایتا باعث ایجاد تارتار شوند.

وقتی صحبت از سلامت دهان و دندان می‌شود، پلاک دشمن شماره یک است. هنگامی که ذرات غذا شروع به ایجاد باکتری می‌کنند، پلاکی که شروع به تشکیل می‌شود پوشش نازکی از میکروارگانیسم‌ها است (همچنین، به‌عنوان بیوفیلم شناخته می‌شود.) باکتری‌های موجود در این پلاک از قندهایی تغذیه می‌کنند که وارد دهان می‌شوند و اسیدهایی تولید می‌کنند که به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب می‌زنند.

به همین دلیل است که عادات روزانه مراقبت از دهان، به‌ویژه دستورالعمل‌های بهداشت ارتودنسی که از متخصص ارتودنتیست دریافت می‌شود، بسیار مهم است. رعایت بهداشت دهان و دندان نه‌تنها برای حفظ سلامت دهان و دندان؛ بلکه برای دستیابی به بهترین نتایج درمانی، به‌ویژه وقتی که زمان جدا شدن ارتودنسی فرا می‌رسد از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد با تجربه و دانش بالای خود، همیشه برترین خدمات درمانی را به مراجعان خود ارائه می‌دهد.

بهداشت ارتودنسی؛ یک کار تیمی

بهترین برنامه برای حفظ بهداشت ارتودنسی در طول درمان، حاصل یک تلاش تیمی است. بیمار حتما باید به توصیه‌های بهداشت دهان و دندان ارائه‌شده توسط متخصص ارتودنسی توجه کند. بیمار می‌تواند از دندانپزشک خود نحوه استفاده از ابزارهای موثر برای کمک به تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها، سوالاتی بپرسد. دندانپزشک متخصص نیز بخش مهمی از برنامه بهداشت ارتودنسی بیمار است. بیمار حتما باید معاینات منظم دندانپزشکی را با دندانپزشک خود ادامه دهد تا مطمئن شود که دندان‌هایش در طول درمان سالم می‌مانند. دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی با داشتن بهترین و مجهزترین امکانات دندانپزشکی و با تکیه بر سابقه درخشان در ارائه خدمات ارتودنسی دیجیتال پیشگام است

ارتودنتیست بررسی‌ها و اقدامات پیشگیرانه را انجام می‌دهد و قبل از اینکه مشکل بزرگی پیش بیاید و برای بیمار دردسرساز باشد، به آن رسیدگی می‌کند. در نهایت، این مسئولیت بیمار است که در رعایت بهداشت ارتودنسی خود در خانه کوشا باشد. بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد مفیدترین راهکارهای مراقبتی را به بیماران خود توصیه می‌کند تا هم بهداشت ارتودنسی به‌خوبی رعایت شود و هم یک درمان موفق صورت پذیرد.

پیامدهای عدم رعایت بهداشت ارتودنسی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، بسیار مهم است که در رعایت بهداشت ارتودنسی باید کوشا بود و به شکل موثر دندان‌ها و لثه‌ها را روزانه تمیز کرد؛ حتی در فضاهای تنگ بین براکت‌ها، سیم‌ها و سایر وسایل ارتودنسی. اگر به بهداشت ارتودنسی اهمیت داده نشود، پلاک ایجاد می‌شود و تجمع پلاک و باکتری می‌تواند منجر به ایجاد این موارد شود:

 • تشکیل تارتار
 • پوسیدگی دندان
 • التهاب لثه (و سایر مشکلات لثه)
 • عفونت
 • حفره‌ ها
 • بوی بد دهان

آنچه درباره رفع بوی بد دهان باید بدانید

همچنین، اسید ناشی از تجمع باکتری و پلاک روی دندان‌ها می‌تواند به معنی مشکل لکه‌دار شدن و آسیب دائمی به مینای دندان باشد. نقاطی از دندان‌های بیمار که در اطراف براکت‌های ارتودنسی قرار دارند ممکن است لکه‌دار شوند؛ در حالی که نقاط زیر براکت‌ها می‌تواند دچار کلسیم‌زدایی شود. این موضوع به معنای لکه‌های سفید ناخوشایندی است که در زمان جدا شدن براکت‌ها زیر آن‌ها تشکیل شده‌اند.

بنابراین، بهداشت ارتودنسی در طول این درمان بسیار مهم است. در روند درمان، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن کافی و تمیز کردن دندان و بریس‌ها (دستگاه ارتودنسی) باید به‌عنوان بخشی از برنامه روزانه بیمار قرار گیرد تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

فلوراید: نیروگاه بهداشت ارتودنسی

بر خلاف تصور اغلب مردم، فلوراید ماده‌ای نیست که فقط نزد دندانپزشکان باشد و می‌توان از این نیروگاه بهداشت دهان و دندان در خانه استفاده کرد تا در حین دوره درمان ارتودنسی، محافظت بیشتری از دندان‌ها کرد.

یکی از ثابت‌شده‌ترین راه‌ها برای در امان ماندن از پلاک و پوسیدگی، استفاده دو بار در روز از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثرتر از مسواک زدن تنها یک بار در روز است. بهترین زمان برای مسواک زدن و استفاده از دهانشویه یک بار هنگام صبح ویک بار شب‌هنگام قبل از خواب است.

فلوراید در واقع به انعطاف‌پذیری دندان‌ها در برابر اسیدهای تولیدشده پس از نوشیدن یا خوردن و همچنین، به جایگزینی مواد معدنی از دست رفته در مراحل اولیه پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

رژیم غذایی مناسب و موثر در بهداشت ارتودنسی

1.عدم استفاده از مواد غذایی شیرین

اغلب افراد به‌خوبی می‌دانند که غذاها و نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند. غذاهای قندی و نشاسته‌ای مانند برنج، نان‌ها و حتی چیپس سیب‌زمینی نیز می‌توانند برای مدت طولانی به دندان بچسبند و باعث پوسیدگی دندان شوند. نگرانی فزاینده‌ای در مورد غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی، نوشابه‌ها (رژیمی و معمولی)، نوشیدنی‌های شیرین و رنگی، انرژی‌زاها و انواع آبمیوه‌ها وجود دارد که در صورت مصرف مکرر یا جرعه‌جرعه در مدت زمان طولانی می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند.

2. عدم استفاده از مواد غذایی سفت

مواد غذایی خاصی وجود دارد که می‌توانند سیم‌ها و نوارهای ارتودنسی را شل یا خم کنند و بشکنند. از این رو، باید از خوردن غذاهای سفت مانند آجیل و بیسکوییت‌های سفت خودداری کرد. غذاهایی مانند سیب و هویج را باید قبل از خوردن رنده یا به قطعه‌های کوچک خرد کرد تا به دستگاه ارتودنسی یا بریس‌ها فشار وارد نکنند. از خوردن غذاهای چسبناک مانند کارامل، تافی، موسلی و… باید خودداری کرد.

پوسیدگی دندان کلینیک دکتر حسینی

بزاق دهان دفاع طبیعی بدن انسان در برابر پوسیدگی دندان است. باید به بزاق زمان زیادی داد تا اسیدهایی را که بعد از خوردن و آشامیدن تشکیل می‌شوند، بشوید. یک قانون خوب که باید رعایت شود این است که زمان غذا خوردن هر روز را به سه وعده اصلی و دو میان‌وعده محدود کرد. البته نباید فراموش کرد که بهتر است هر چند وقت یک بار آب فراوان نوشید.

حفظ بهداشت ارتودنسی در منزل

در اینجا چند راهکار ساده برای حفظ بهداشت ارتودنسی در محافظت از دندان‌ها، لثه‌ها و دستگاه‌ ارتودنسی آورده شده است:

 • اگر متخصص ارتودنسی روی دندان بیمار الاستیک نصب کند و آموزش کافی بدهد، قبل از مسواک زدن بهتر است آن‌ها برداشته شوند.
 • استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید و یک مسواک نرم کوچک مفید است. بیمار مسواک را با زاویه 45 درجه روی دندان قرار داده و به‌آرامی در امتداد خط لثه، جایی که لثه و دندان به هم می‌رسند، با یک حرکت دایره‌ای کوچک روی هر دندان را مسواک بزند.
 • قبل از رفتن روی دندان بعدی، بیمار باید حدود 10 ثانیه روی هر دندان وقت بگذارد. بهتر است با یک الگوی مشخص مسواک بزند تا هیچ دندانی از شستشو جا نماند.
ارتودنسی چسیت
 • به آرامی روی دستگاه ارتودنسی را باید مسواک زد. بیمار باید مسواک خود را به اندازه کافی و آرام فشار دهد تا موهای آن در شکاف بین سیم و دندان پخش شود. همه براکت‌ها و سیم‌ها از داخل و اطراف باید تمیز شوند.
 • نباید فراموش شود که هر دو سطح داخلی و خارجی دندان را با یک حرکت دایره‌ای ملایم روی هر دندان باید مسواک زد.
 • برای سطوح جویدنی از حرکات محکم جلو و عقب نباید استفاده کرد.
 • بعد از شستشو، باید دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی در آینه به‌دقت بررسی شوند تا از تمیز و براق بودن آن‌ها مطمئن شد.
 • تعویض کش‌ها فراموش نشود.
 • از سایر محصولات مراقبت از دهان برای حفظ بهداشت ارتودنسی، طبق دستور ارتودنتیست باید استفاده کرد.

سفید کردن دندان بعد از ارتودنسی

اغلب بیمارانی که درمان ارتودنسی انجام داده‌اند، پس از برداشتن ارتودنسی خود، علاقه‌مند به سفید کردن دندان‌های خود می‌شوند. در صورت تمایل بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی دیجیتال در تهران می‌تواند مشاوره تخصصی و اطلاعات بیشتری به این دسته از علاقه‌مندان بدهد. بهترین دندانپزشک در غرب تهران توصیه‌های مفید و موثر در بهداشت ارتودنسی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. درست است که رعایت بهداشت ارتودنسی در فضاهای کوچک‌تر و تنگ‌تر، انرژی و زمان بیشتری می‌برد؛ اما این تلاش اضافی، ارزش آن را دارد.

چه عواملی باعث تیره شدن دندان می‌شود؟

سخن پایانی درباره بهداشت ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی، رعایت بهداشت دهان و دندان بیش از هر زمان دیگری مهم است. دندان‌ها به موقعیت مورد نظر هدایت می‌شوند و بیمار می‌خواهد از این سرمایه‌گذاری برای داشتن یک لبخند سالم و زیبا محافظت کند. وجود بریس‌ها، براکت‌ها و سیم‌های روی دندان‌های بیمار، تمیز نگه داشتن موثر دندان و لثه را می‌تواند کمی سخت‌تر کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *