عوارض ارتودنسی

مزایا و عوارض ارتودنسی در طولانی مدت

ارتودنسی یکی از شیوه‌های اصولی برای درمان ناهنجاری‌های دندان و فک است. با انجام ارتودنسی افراد علاوه بر اصلاح ناهنجاری‌های ناحیه صورت می‌توانند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. شناخت مزایا و عوارض ارتودنسی برای متقاضیان دارای اهمیت است. دندان‌های کج و به‌هم‌ریخته باعث می‌شوند تا فرد نتواند به آسانی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند. این موضوع باعث پوسیدگی دندان‌ها شده و بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد. در صورتی که می‌خواهید در مورد مزایا و عوارض ارتودنسی بیشتر بدانید، کافی است تا پایان مقاله همراه ما باشید.

مزایای ارتودنسی

داشتن لبخند زیبا باعث افزایش جذابیت چهره خواهد شد. یکی از مواردی که در زیبایی چهره تاثیرگذار خواهد بود، داشتن دندان‌های سالم و مرتب است. ارتودنسی یک شیوه کاملا اصولی برای درمان مشکلات دندان و فک به شمار می‌رود. متقاضیان با ارتودنسی می‌توانند نامرتب بودن دندان‌های خود را تا حدود زیادی اصلاح کنند. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که مزایای ارتودنسی چیست، از مزایای ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتودنسی دندان یک شیوه عالی برای بهبود عملکرد دندان و وضعیت ظاهری دندان‌هاست.
 • متقاضیان با ارتودنسی دندان می‌توانند عمل جویدن مواد غذایی را به‌سهولت انجام دهند.
 • با در نظر نگرفتن عوارض ارتودنسی، با استفاده از این شیوه درمانی می‌توان از بروز ناهماهنگی در استخوان‌های فک کودکان جلوگیری کرد.
 • مشکلات عملکردی دندان‌ها با کمک ارتودنسی به‌راحتی قابل حل هستند.
مزایای ارتودنسی در مقابل عوارض ارتودنسی

عوارض ارتودنسی

ارتودنسی دندان به خودی خود عوارض خاصی را به دنبال ندارد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودنسی می‌تواند عوارض مختلفی را ایجاد کند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

1.    بیماری‌های لثه

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. پوسیدگی ایجاد شده به مرور زمان منجر به ایجاد مشکلات جدی‌تر نظیر بیماری‌های لثه خواهد شد. افراد برای جلوگیری از بیماری‌های لثه بهتر است بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند.

2.    تحلیل ریشه دندان

در برخی از موارد نادر، در هنگام انجام ارتودنسی ممکن است تحلیل ریشه دندان رخ دهد. تحلیل ریشه دندان علت‌های مشخصی ندارد و نمی‌توان یک درمان خاص را برای آن پیش‌بینی کرد. تحلیل ریشه دندان در صورتی که توسط ارتودنتیست به‌موقع تشخیص داده شود، قابل درمان است.

3.    پوسیدگی دندان

یکی از عوارض ارتودنسی که ممکن است برای برخی از افراد خود را نشان دهد، پوسیدگی دندان است. زمانی که متقاضیان برای ارتودنسی ثابت به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، براکت‌های ارتودنسی بر روی دندان‌ها قرار گرفته و باعث ایجاد مشکل در جویدن غذا می‌شوند. مسواک زدن در این دوران بسیار اهمیت دارد؛ چرا که باکتری‌ها در زیر براکت جمع می‌شوند که این امر باعث ایجاد پوسیدگی دندان می‌شود. رعایت بهداشت دهان و دندان در این دوران مهم است و باید توسط بیماران با حساسیت بیشتری انجام شود.

4.    ایجاد زخم و آفت در دهان

با توجه به این که در ارتودنسی ثابت، متخصص با استفاده از چسب مخصوص، براکت‌های ارتودنسی را بر روی دندان قرار می‌دهد، فشار ایجادشده به ناحیه دندان‌ها افزایش پیدا می‌کند. براکت اگر به‌درستی نصب نشود، می‌تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. عدم نصب صحیح براکت باعث ایجاد زخم و خراش در دهان می‌شود.

5.    تاثیر بر روی مینای دندان

عوارض ارتودنسی به گونه‌ای هستند که اگر ارتودنسی در یک کلینیک مناسب انجام شود، به حداقل خود می‌رسند. انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد برای بسیاری از افراد دارای اهمیت است. متقاضیان با شناخت دندانپزشک مجرب می‌توانند از خدمات اصلاحی و زیبایی به بهترین شکل استفاده کنند. در برخی از موارد براکت‌های ارتودنسی باعث تحت تاثیر قرار گرفتن مینای دندان می‌شوند‌. برای کاهش این عوارض، دندانپزشک با تجویز دهانشویه سعی می‌کند تا التهاب ایجادشده را کاهش دهد.

عوارض ارتودنسی در سنین بالا

حالا که با عوارض انجام ارتودنسی تا حدود زیادی آشنا شدید، باید بدانید که انجام این کار در سنین بالا می‌تواند خطرات بیشتری را به دنبال داشته باشد. تا هر زمان که بافت لثه و استخوان در دهان به‌طور کامل تحلیل نرفته باشد، انجام ارتودنسی امکان‌پذیر است. بزرگسالان برای ارتودنسی دندان بهتر است قبل از هر کاری با دندانپزشک خود مشورت کنند. از عوارض ارتودنسی در سنین بالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در بزرگسالان انجام ارتودنسی دندان دارای دوره نقاهت بیشتری است.
 • احتمال آسیب به مینای دندان و ریشه دندان‌ها در بزرگسالان بیشتر است.
 • بروز عارضه تحلیل لثه و کوتاه شدن ریشه دندان در بزرگسالان بیشتر از جوانان خود را نشان می‌دهد.

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی

یک سری نکات کلیدی برای بعد از انجام ارتودنسی وجود دارند که رعایت کردن آن‌ها باعث می‌شود تا دوران نقاهت ارتودنسی به بهترین شکل طی شود:

 • افراد جهت رعایت بهداشت دهان و دندان در این دوران کافی است از آب‌نمک گرم و دهانشویه استفاده کنند.
 • افرادی که تحت درمان با ارتودنسی قرار دارند باید از خوردن خوراکی‌های سفت پرهیز کنند.
 • مصرف خودسرانه دارو در صورت احساس درد در ناحیه دهان و فک به‌عنوان یک کار اشتباه محسوب می‌شود. بیماران باید بعد از احساس درد شدید به دندانپزشک مراجعه کنند.
 • در صورت آسیب‌دیدگی براکت‌های ارتودنسی، مراجعه به دندانپزشک ضروری است.
 • عوارض ارتودنسی با رعایت بهداشت دهان و دندان در طول روز، به کمترین میزان خود می‌رسد.
 • مصرف آدامس بدون قند در این دوران باعث افزایش بزاق دهان می‌شود که این امر کاهش پوسیدگی دندان‌ها را به دنبال خواهد داشت.
 • افرادی که ارتودنسی متحرک انجام داده‌اند، در هنگام ورزش کردن بهتر است ارتودنسی را از دهان خود خارج کنند.
 • افراد در صورت خارج کردن ارتودنسی متحرک، به منظور جلوگیری از آسیب‌دیدگی، کافی است آن را در محفظه مخصوص به خود قرار دهند.
مراقبت‌ها برای جلوگیری از عوارض ارتودنسی

جمع‌بندی درباره مزایا و عوارض ارتودنسی

با توجه به موارد گفته‌شده در این مقاله، انجام ارتودنسی با عوارض بسیار ناچیزی همراه است و مزایای آن بسیار قابل توجه هستند. افراد با انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی می‌توانند با توجه به دستورالعمل‌های بیان‌شده، عوارض دوران ارتودنسی را به کمترین میزان خود برسانند.

ارتودنسی یک شیوه بسیار عالی برای اصلاح مشکلات دندان و فک است که امکان دارد برای گروهی از افراد عوارض ارتودنسی را هم پدید بیاورد. اصلاح مشکلات دندان و فک علاوه بر ایجاد راحتی برای افراد در هنگام غذا خوردن، باعث افزایش اعتماد به نفس نیز می‌شود. در صورتی که در منطقه سعادت آباد ساکن هستید، برای انجام ارتودنسی کافی است به دنبال شناخت بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد باشید تا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *