مسواک ارتودنسی

مسواک ارتودنسی و نخ دندان ارتودنسی

از آن جایی که دوره ارتودنسی به‌عنوان یک دوره نسبتا طولانی شناخته می‌شود، رعایت بهداشت دهان و دندان  در این دوره درمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در شیوه ارتودنسی به دلیل ایجاد فضای قابل توجه بین دندان‌ها، امکان رشد انواع باکتری‌ها وجود دارد. در این دوران، افراد می‌توانند از مسواک ارتودنسی و نخ دندان ارتودنسی استفاده کنند. با توجه به این که مواد غذایی ممکن است به براکت ارتودنسی بچسبند، به‌کارگیری صحیح مسواک‌ و نخ دندان مخصوص باعث می‌شود تا بهداشت دهان و دندان به‌خوبی رعایت شود.

آشنایی با مسواک ارتودنسی

مسواک‌های ارتودنسی نسبت به مسواک‌های معمولی دارای ساختار و طراحی متفاوت‌تری هستند. این مسواک‌ها به‌صورت عدد 7 طراحی شده و با توجه به این که دارای پرز‌های بلندتری نسبت به مسواک‌های معمولی هستند، کارآیی بیشتری در این دوران دارند. پرز‌های دو طرف مسواک از بخش میانی‌ آن بلندتر است که این امر باعث راحتی در استفاده خواهد شد.

سبک طراحی مسواک ارتودنسی به گونه‌ای است که پرزهای موجود بر روی مسواک به بریس‌ها گیر نخواهند کرد. افراد در دوره ارتودنسی بهتر است برای کاهش آسیب به لثه این‌گونه مسواک‌ها را خریداری کنند. مسواک‌های برقی از جمله بهترین مسواک‌هایی هستند که بیماران در این دوره می‌توانند از آن استفاده کنند.

آشنایی با مسواک ارتودنسی

شیوه صحیح مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی‌شده

یک سری نکات کلیدی در هنگام مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی شده وجود دارد که رعایت آن‌ها باعث می‌شود تا سلامت دندان و لثه حفظ شود:

  • بیماران ارتودنسی باید توجه زیادی به طوق دندان‌ها داشته باشند؛ چرا که این بخش محل تجمع خرده‌غذاها و پلاک‌های میکروبی است. استفاده از مسواک ارتودنسی به بیماران کمک خواهد کرد تا در زاویه 45 درجه بتوانند مسواک را بین لثه و براکت حرکت دهند.
  • سطح جونده دندان‌ها محل رشد باکتری‌ است. بنابراین، بهره‌گیری از شیوه صحیح مسواک زدن باعث پاکسازی این مناطق خواهد شد.
  • توجه به پشت دندان‌ها نیز دارای اهمیت است و بیماران باید با زاویه 45 درجه، نسبت به انجام حرکات چرخشی مسواک به‌صورت متناوب بر روی دندان‌های خود اقدام کنند.
  • انتخاب صحیح مسواک و نخ دندان ارتودنسی به بیماران کمک خواهد کرد تا بتوانند بخش جلویی براکت و بخش زیرین دندان‌ها را به‌خوبی از باکتری‌ها پاکسازی کنند.

ویژگی‌های یک مسواک خوب ارتودنسی

مسواک ارتودنسی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد که برای دوره نقاهت ارتودنسی مناسب است. بریس‌های فلزی از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند که شامل براکت، چسب و سیم فلزی هستند. مسواک انتخاب‌شده باید دارای طراحی مناسب برای خارج کردن ذرات غذا از قطعات ارتودنسی باشد. به‌طور کلی، بعد از صرف غذا، مقداری از خرده‌های غذا میان سیم فلزی و براکت خواهند ماند که در این صورت فقط پرز‌های نرم مسواک ارتودنسی می‌توانند باعث خارج شدن خرده‌های غذا از میان دندان‌ها شوند.

افرادی که دارای دندان ارتودنسی‌شده هستند باید به دنبال انتخاب یک مسواک با سر باریک و کوچک باشند. مسواک انتخاب‌شده در صورتی می‌تواند نیاز افراد را برطرف کند که به شکل صحیح و متناسب انتخاب شده باشد. مسواک مناسب برای دوران ارتودنسی مسواکی است که بتواند به‌راحتی به نقاط غیرقابل دسترس برس‌ها دسترسی پیدا کند. مسواک انتخاب‌شده برای این دوران اگر دارای پرز‌های نرم و انعطاف‌پذیر باشد، می‌تواند از بروز التهاب لثه جلوگیری کند.

آشنایی با نخ دندان ارتودنسی

رایج‌ترین نخ دندان قابل استفاده برای دندان‌های ارتودنسی‌شده، نخ دندان معمولی است که به‌صورت چندرشته‌ای، آغشته به فلوراید و موم ساخته شده است. معمولا افرادی که دارای دندان‌های ارتودنسی‌شده هستند، ترجیح می‌دهند تا از نخ‌های نواری استفاده کنند؛ چرا که دارای عرض بیشتری هستند.

بسیاری از متخصصان، نخ دندان سوپر فلاس را به‌عنوان بهترین نخ دندان ارتودنسی معرفی می‌کنند. این محصول از سه بخش مختلف تشکیل شده است که بخش نوک پلاستیکی آن به‌راحتی از سیم‌های ارتودنسی عبور کرده و باعث افزایش سطح تماس بر روی دندان‌ها می‌شود. قسمت حجیم نخ نیز با داشتن سطح تماس مناسب می‌تواند باکتری‌ها را به‌خوبی پاکسازی کند.

افراد در کنار مسواک ارتودنسی باید به‌صورت روزانه از نخ دندان ارتودنسی نیز استفاده کنند تا باکتری‌های بین دندان‌ها نیز پاکسازی شوند.

تفاوت نخ دندان ارتودنسی با نخ دندان معمولی

نخ دندان‌های ارتودنسی دارای کیفیت بسیار بالاتری نسبت به مدل‌های معمولی هستند. این نخ دندان‌ها سطح تماس بیشتری با دندان‌ها دارند. وجود سطح تماس بیشتر باعث می‌شود تا افراد به‌راحتی بتوانند نخ را به زیر سیم و دستگاه ارتودنسی برده و خرده‌غذاها را پاکسازی کنند. پزشکان نخ دندان نواری و سوپر پلاس را به‌عنوان بهترین گزینه برای دندان‌های ارتودنسی‌شده معرفی می‌کنند.

افراد برای این که بتوانند به بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد مراجعه کنند، باید اطلاعات خود را در مورد دندانپزشکان این منطقه افزایش دهند. انتخاب یک متخصص کاربلد که دارای تجربه کافی باشد، باعث می‌شود تا نتیجه نهایی کار رضایتبخش باشد.

شیوه کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

یکی از اقدامات مهمی که متقاضیان ارتودنسی باید به آن توجه داشته باشند، آشنایی با شیوه صحیح استفاده از مسواک ارتودنسی و نخ دندان است. نخ دندان یک بافت نایلونی است که باعث خارج کردن مواد غذایی از بین دندان‌ها می‌شود. برای کشیدن نخ دندان در ارتودنسی دنبال کردن راهکارهای زیر پیشنهاد می‌شود:

  • افراد کافی است بخش انتهایی نخ دندان را محکم و مستقیم از زیر دو دندان‌ خود عبور دهند.
  • بعد از ورود نخ دندان بین دندان‌ها، اجرای حرکت C به‌صورت مداوم باعث تمیز شدن دیواره‌های داخلی دندان‌ها می‌شود.

این حرکت زمانی که در طول روز و بعد از صرف غذا تکرار شود، باعث پاکسازی میکروب‌ها از میان دندان‌ها خواهد شد. دقت و حساسیت کشیدن نخ دندان در دوره ارتودنسی به دلیل وجود براکت، چند برابر حالت عادی است. بنابراین، بیماران باید از نخ دندان باکیفیت و مناسب استفاده کنند.

نکات کلیدی هنگام مسواک زدن دندان ارتودنسی‌شده

افرادی که دارای دندان‌های ارتودنسی‌شده هستند ضمن خرید مسواک ارتودنسی مناسب باید بعد از خوردن هر وعده غذایی، دندان‌های خود را مسواک کشیده و از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنند. برای تسط بر شیوه صحیح مسواک زدن در این دوران، استفاده از تجربیات دندانپزشک کاربردی است. بیماران در این دوران بهتر است هنگام مسواک زدن، پرزهای مسواک را بر روی بافت لثه خود فشار دهند تا به نتیجه رضایتبخشی دست پیدا کنند.

انتخاب خمیر دندان بدون فلوراید نیز مهم است؛ چرا که فلوراید باعث از بین بردن بخشی از براکت‌های دندان در طول دوره درمان خواهد شد. افرادی که دارای دندان‌های ارتودنسی‌شده هستند بهتر است در طول روز بعد از هر وعده غذایی از مسواک استفاده کنند.

در صورتی که براکت به دلیل استفاده نادرست از مسواک دچار آسیب شود، بهتر است بیماران به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند تا مراحل ترمیم براکت انجام شود. در نهایت، باید بیان کرد که راه تشخیص بهداشت دهان و دندان در این دوران توجه کردن به ظاهر دندان‌هاست. در صورتی که ارتودنسی و دندان تمیز و براق باشد، یعنی پاکسازی دندان به‌خوبی انجام شده است.

نکات کلیدی هنگام مسواک زدن دندان ارتودنسی‌شده

جمع‌بندی

دوره ارتودنسی یک دوره نسبتا طولانی است که در این دوره مراقبت‌های دهان و دندان باید بیشتر از حالت معمول مورد توجه افراد قرار بگیرد. خرید مسواک ارتودنسی مناسب باعث می‌شود تا آسیب‌های احتمالی به لثه به کمترین میزان خود برسد. بیماران باید در طول روز حداقل دو بار از مسواک و نخ دندان ارتودنسی استفاده کنند. استفاده از دهانشویه نیز باعث جلوگیری از تجمع باکتری‌ها روی دندان و لثه خواهد شد. افراد با انتخاب یک متخصص ارتودنسی می‌توانند ضمن دریافت مشاوره‌های لازم، دوران ارتودنسی را به بهترین شکل بگذرانند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *